Duga dominacija teologije oslobođenja u korijenu je pada katolicizma u Brazilu, tvrdi fra Clodovis Boff.
Sve do 2007. redovnik je bio važan promicatelj teologije oslobođenja, iako ne tako poznat kao njegov brat Leonardo, bivši katolički svećenik koji je jedan od utemeljitelja pokreta koji te stekao popularnost 1970-ih i naglašavao slobodu od siromaštva i ugnjetavanja kao ključ spasenja.
Zatim je, u potezu koji ga je udaljio od njegovog slavnog brata, Clodovis Boff objavio članak “Teologija oslobođenja i povratak osnovama”, u kojem je optužio teologe oslobođenja da su u središte teologije postavili siromašne umjesto Isusa Krista.
Sada je Boff napisao knjigu pozivajući na ponovno usredotočenje latinoameričke Katoličke crkve na Krista.
“Potrebno je da Crkva ponovno istakne Krista kao svećenika, kao gospodara i Gospodina, a ne samo borbu protiv siromaštva i klimatske krize”, rekao je na predstavljanju knjige “Kriza u Katoličkoj Crkvi i Teologija oslobođenje.”
“Ovo su važna pitanja, ali bez Krista, koji je izvor, sve presušuje, sve umire”, rekao je Boff.
U kasnim 1960-ima, kada je teologija oslobođenja započela svoju dugu dominaciju u Brazilu, više od 90% Brazilaca bili su katolici.
Od tada se postotak katolika u brazilskom stanovništvu smanjio i sada iznosi 51%.
Štoviše, brazilski katolici imaju vrlo nisku stopu pohađanja crkve. Istraživanje koje je prošle godine proveo Centar za istraživanja Sveučilišta Georgetown (CARA) u 36 zemalja pokazalo je da samo 8% brazilskih katolika nedjeljom ide na misu. Stopa je treća najniža među analiziranim zemljama.
Za Boffa, pad u posjećivanju crkve je zbog toga što se polog vjere ne prenosi dalje.
S teologijom oslobođenja, “vjera je instrumentalizirana u smislu siromašnih”, piše Boff u knjizi. “Čovjek pada u utilitarizam ili funkcionalizam u odnosu na Božju riječ i teologiju općenito”.
Prema fratru, to mnoge katolike vodi u protestantizam, ezoterizam, neopaganstvo, pa čak i sotonizam.
“Odlučujuće pitanje je je li vjera u Krista vaša središnja, glavna, odlučujuća referenca”, rekao je. “Ne radi se o tome da Crkva samo formalno i teorijski potvrđuje središnje mjesto Krista, nego da ga potvrdi egzistencijalno i djelotvorno, kao središte svog života i djelovanja”, rekao je fratar.
Doktrinarno potvrđivanje Kristova prvenstva u Crkvi malo košta, rekao je.
„Potvrđujući, međutim, na egzistencijalni način, da je Krist apsolutno središte Crkve, košta, i to mnogo: košta srce i dušu, kad ne košta suza, a možda i krvi“, rekao je.
Clodovis u svojoj knjizi govori o tome kako je surađivao s zagovornicima teologije oslobođenja za vrijeme pontifikata pape Ivana Pavla II. i pape Benedikta XVI.
Za njega je nužno da se teologija oslobođenja preispita s Kristom u središtu, a ne sa siromasima, kako bi bila “pravodobna, korisna i potrebna”, kako je rekao sveti Ivan Pavao II. u svom pismu brazilskim biskupima 1986.