Naslovnica Svijet Njemačka biskupija pod vodstvom istaknutog biskupa prvi put u 200 godina nema...

Njemačka biskupija pod vodstvom istaknutog biskupa prvi put u 200 godina nema svećeničkog ređenja!

Biskupija pod mandatom predsjednika Njemačke biskupske konferencije i njezina Synodaler Wega – Njemačkog sinodalnog puta – prvi put od svog osnutka 1821. godine nije zaredila svećenika u jednom godišnjem razdoblju.

Biskupija Limburg u zapadnoj Njemačkoj, koju vodi biskup Georg Bätzing, 2023. imala je najmanje uspješnu godinu u pozivanje mladih ljudi za svećenike usred sve veće krize zvanja u zemlji.

Biskup Bätzing poznat je po svojim progresivnim stavovima. On je istaknuti zagovornik “zaređenja” žena za svećenice i reforme zahtjeva za svećenički celibat. Osporavao je Katekizam i crkveno učiteljstvo držeći da izvanbračna spolnost nije grijeh i hvalio je zakone koji priznaju građanski brak među istospolnim parovima.

U intervjuu za Die Zeit, Bätzing je otkrio da ga muči nedostatak zvanja: “Ono što me brine je to što gotovo nitko ne želi postati svećenik, jer nema Katoličke Crkve bez svećenika”, rekao je.

Postavilo se i pitanje ne utječe li na nedostatak ređenja “klima nametnuta Sinodalnim putem koji je zanijekao nekoliko točaka vjere i želi postaviti strukture koje se protive božanskom ustavu Crkve”.

I na drugim mjestima u Njemačkoj brojke su također povijesno niske. Godine 2021. zaređena su 62 svećenika; 48 za dijecezanske svećenike i 14 u redovničkim redovima. U 2022. godini bilo je 45 ređenja; 33 za dijecezanske svećenike i 12 u redovničkim redovima.

Biskupija Limburg bila je česta vijest pod upravljanjema Bätzinga, a 2022. odobrila je nove “obavezne smjernice o spolnom odgoju” opisane kao “iznimno LGBTQ pozitivne” te kako priznaju “različite seksualne identitete”.

Nove smjernice, prema Katolsche.de, “označuju ‘ogromnu razliku’ od stava prema spolnosti koji se dosad prakticirao u Crkvi”.

Godine 2020. Bätzing je nadgledao Izvješće o zlostavljanju u Limburgu, u kojem se tvrdilo da je “klasični katolički seksualni moral bio… čimbenik rizika” za Crkvu – posebno za seksualno zlostavljanje među klericima.

Otvoreni reformator, također je ukorio kritike pape Franje prema njemačkom Sinodalnom putu i kritizirao je papin stil vodstva.

Izvor