Naslovnica Crkva Sveta Euharistija i Blažena Djevica Marija

Sveta Euharistija i Blažena Djevica Marija

Izvor i najveći izraz našega kršćanskoga života u čašćenju Svete Euharistije prirodno nas vodi do spoznanja najdublje predanosti i ljubavi Blažene Djevice Marije. Ona je prva i najbolje od svih živjela u Kristu te zajedno s Njim postigla našu konačnu sudbinu. Papa Benedikt XVI na čudesan način povezuje našu vjeru u Svetu Euharistiju s pobožnošću prema Blaženoj Djevici Mariji:

 „Premda smo svi još uvijek na putu prema ispunjenju naše nade, to ne znači da već sada sa zahvalnošću ne možemo prepoznati kako ono što nam je Bog darovao nalazi savršeno ostvarenje u Djevici Mariji, Majci Božjoj i Majci našoj: njezino je uznesenje tijelom i dušom u nebo za nas znakom sigurne nade ako nama, hodočasnicima u vremenu, pokazuje onaj eshatološki cilj kojeg je sakrament Euharistije već sada predokus.“

Our Lady Teaches Us About Her Eucharistic Son

Marijin život obrazac je našega vlastitoga života. Po njemu kroz izlijevanje Duha Svetoga prihvaćamo Gospodina u naše biće te Ga slijedimo na putu križa koji nas tijelom i dušom vodi u vječnu slavu. Papa Benedikt XVI uočava: uznesenje Blažene Djevice Marije otkriva nam našu konačnu sudbinu koju naviještamo u svakoj Svetoj Misi. Gospodin nas je doveo do punine Marijina „učeništva, uzevši ju tijelom i dušom u nebo u času njezina prelaska iz ovoga života u drugi život. Tako će Gospodin i naše „učeništvo“ dovesti do punine uskrsnuća u Posljednji dan. Sukladno Apostolskom vjerovanju, mi vjerujemo „u Duha Svetoga, svetu Crkvu Katoličku, općinstvo svetih, oproštenje grijeha, uskrsnuće tijela i život vječni“. Dok u Svetoj Euharistiji svjedočimo prinosu slavnoga Tijela i Krvi Kristove radi našega spasenja, razumijemo kako je i naše vlastito tijelo određeno dijeliti slavu Krista koji sjedi zdesne Ocu. Naše razmatranje Kristova života u životu Djevice Marije uvijek nas vodi prema Svetoj Euharistiji, jer nas Gospa uvjek usmjerava prema svom božanskom Sinu.

Prema riječima sv. pape Ivana Pavla II, Marija je „žena Euharistije“. Sjećamo se riječi u njegovoj enciklici Ecclesia de Eucharistia:

„Naše ponavljanje Kristove geste na Posljednjoj večeri, kao ispunjenje njegove zapovijedi „ovo činite meni na spomen“, istodobno postaje prihvaćanje Marijina poziva da Ga bez oklijevanja poslušamo: „Učinite sve što vam kaže“ (Iv 2, 5). S brižnim majčinskim stavom na svadbi u Kani Marija kao da nam kaže: „Ne kolebajte se, uzdajte se u riječ moga Sina. On, koji je pretvorio vodu u vino, isto tako pretvara kruh i vino u svoje Tijelo i Krv, predajući vjernicima u tom otajstvu živi spomen-čin svoje Pashe te tako postajući „kruhom života“.

Kroz naše sudjelovanje na euharistijskoj žrtvi, Gospa je sjedinjena s nama, pokazuje nam vjeru u Krista i sve nas dublje uvodi u Kristovu ljubav.

Navještenje i skidanje s križa

„Od Navještanje do Duhova, Marija iz Nazareta pojavljuje se kao osoba slobode posve raspoloživa za Božju volju.“

Cijeli ljudski život možemo u pravom smislu opisati kao borbu da svoju slobodu živimo u vjernom nasljedovanju Krista, tj. da s Kristom i u Kristu u svemu vršimo Božju volju. Naš je život priča o svakodnevnom obraćenju u Kristu, obraćenju iz ropstva grijeha, a to je ujedno i obraćenje k slobodi koju nam samo Krist daje. Svoj vrhunac naša borba dostiže u jedinstvu s Kristom u Njegovoj euharistijskoj žrtvi. U toj žrtvi sjedinjeni smo s izvorom naše slobode, s Gospodinom našim Isusom Kristom, po Njegovoj pobjedi nad grijehom i vječnom smrti.

Naša nas Presveta Majka uči putu obraćenja Kristu i potpunom predanju Božjoj volji. Ona se, kao brižna majka, neprestano zalaže za nas kako bismo zadobili milost mislima, riječima i djelima još dublje prodrijeti u otajstvo Kristove patnje, smrti i uskrsnuća. Svojim primjerom i zagovorom ona nas vodi našem Gospodinu u Svetoj Euharistiji.

Papa Benedikt XVI opisuje Marijin način života, koji je ujedno i naš put:

„Djevica usmjerena na Božju riječ živi u potpunom suglasju s božanskom voljom: ona u svom srcu pohranjuje riječi koje dolaze od Boga te ih, slažući ih poput mozaika, uči razumijevati što dublje (usp. Lk 2, 19, 51); Marija se s velikom vjerom i s punim pouzdanjem predaje u Božje ruke te se prepušta njegovoj volji.“

U otajstvima Marijina života – a to su zapravo otajstva Kristova života – vidimo kako nas po sakramentima, a osobito po Svetoj Euharistiji, Bog poziva da s Njim sudjelujemo u djelu spasenja, u svakodnevnoj pripravi za Njegov slavni konačni dolazak. Vezu između Blažene Djevice Marije i Svete Euharistije na najistaknutiji način vidimo u usporedbi Navještenja i skidanja s križa. Blažena Djevica Marija kod Navještenja je prihvatila svoj poziv i poslanje kao Majka Božja. Po njezinu poslušnu odgovoru arkanđelu Gabrijelu, Marija je za spas čovječanstva u svoju utrobu prihvatila Otkupitelja. Kako nam Vjerovanje kaže, Bog Sin „začet je po Duhu Svetom i rođen od Marije Djevice.“ Marija se po Navještenju odrekla svoje vlastite volje kako bi Božja volja postala i njezinom voljom.

Holy Week at the Cross with the Sorrowful Mother - Catholic Star Herald

Marija, Majka Kristova, nastavila se odricati vlastite volje vršeći Božju volju, zbog čega je postala najvjernijom učenicom svoga božanskoga Sina. Sa svojim je Sinom bila sjedinjena tijekom Njegova javnoga djelovanja. Marijino vjerno i uzvišeno učeništvo svoj je vrhunac dostiglo u podnožju križa na kojem je njezin božanski Sin predao svoj život za naše spasenje i kada je Njegovo mrtvo tijelo, pošto je bilo skinuto s križa, primila u svoje naručje. Odnos Navještenja i skidanja s križa papa Benedikt ovako objašnjava:

„Od Navještenja pa do skidanja s križa Marija je ona koja je prihvatila Riječ – Riječ koja se u njoj utjelovila i najzad zamuknula u tišini smrti. Na posljetku, Marija je ta koja je u svoje naručje primila beživotno tijelo onoga koje je doista svoje ljubio „do kraja“ (Iv 13, 1).“

Blažena Djevica Marija na najpovlašteniji način sudjeluje u Kristovu spasiteljskom djelu. Ona nam pokazuje kako smo i mi, s Kristom i u Kristu, pozvani sudjelovati u spasenju svijeta. Dok je naš Gospodin umirao na križu, dao je svoju majku apostolu Ivanu koji predstavlja cijelu Crkvu.

Marija, Majka Kristova, Majka je Crkve i ona s ljubavlju svoju djecu vodi do spasenja u Kristu, prije svega po sakramentu Svete Euharistije.

 

Iz knjige kardinala Raymonda Lea BurkeaI Božja ljubav tijelom postala