“Sigurno ste jako sretni što je izabran Amerikanac,” rekao je nasmijani kardinal Pietro Parolin, tajnik Vatikanske države, dok je šetao s pratiteljem Via della Conciliazione prema Vatikanu.
U nedjelju poslijepodne, dok je uživao u ugodnom proljetnom suncu, talijanski kardinal, koji je bio jedan od glavnih favorita na početku konklave, rekao je za Register kako se nada da će Crkva biti “u miru”, kao što je bila “u vrijeme apostola, pod vodstvom Duha Svetoga.”
Njegove riječi odražavaju opipljiv osjećaj nade, optimizma i mira koji se čini da je obuzeo Vječni Grad od izbora pape Lava prošlog četvrtka navečer, premda je kod dijela vjernika prisutna i doza opreza.
Kardinal Walter Kasper, predsjednik emeritus Dikasterija za promicanje jedinstva kršćana, koji se također odmarao na svježem zraku blizu Tibera, rekao je kako i on vidi Lava XIV kao čovjeka mira i nekoga tko sluša.
Kardinal Kasper, koji s 92 godine nije glasovao u konklavi, smatra da je Lav – kojeg mnogi vide kao pomiriteljsku figuru nakon dubokih podjela u posljednjih 12 godina — “ni previše lijevo ni previše desno” te da “želi kontinuitet s papom Franjom.” Oba svojstva, rekao je za Register, su “vrlo važna.”
Nasljednik kardinala Kaspera na čelu vatikanskog ekumenskog dikasterija, švicarski kardinal Kurt Koch, pozdravio je Lava kao “čovjeka dijaloga,” rekavši za Register u razgovoru pored Trga svetog Petra kako vjeruje da će novi Papa “donijeti sklad” Crkvi. Također je pohvalio prijateljsku atmosferu tijekom konklave.
Kardinal Louis Raphaël Sako, kaldejski patrijarh Bagdada, otkrio je da je sjedio pored kardinala Roberta Prevosta tijekom glasovanja u Sikstinskoj kapeli. Rekao je za Register da je zamolio papu Lava da se zauzme za progonjene kršćane na Bliskom istoku.
I dok su toplim riječima pozdravili novog Papu, neki kardinali, svećenici i laici privatno su izrazili oprez. Nakon burnih godina pontifikata pape Franje i s obzirom na to da je papa Lav XIV dobio značajnu podršku progresivnih, ali i konzervativnih kardinala, primjetan je oprezan stav “pričekajmo i vidimo.”
“Vrlo sam pun nade,” rekao je otac Rok Pogačnik, tradicionalni slovenski svećenik poznat po nastupima na EWTN-u. “Ono što je dosad učinio izgleda sasvim dobro. Nadam se da će donijeti prijeko potreban mir Crkvi. Sviđa mi se što ne pokušava biti u središtu pozornosti, a čini se da zaista vjeruje.”
Obrasci glasovanja
Kako se prašina počinje slijegati, sve je jasnije što se dogodilo tijekom konklave, temeljem razgovora s nekoliko izvora.
Vjerovalo se da je kardinal Parolin bio jedan od vodećih kandidata u ranim glasovanjima, osobito među najvjernijim podupirateljima pape Franje, možda privukavši 40-50 glasova, no nije uspio dobiti širu podršku. Glasovi za druge vodeće kandidate, poput kardinala Luisa Antonija Taglea, Mattea Zuppija, Marija Grecha, Pabla Virgilia Davida i Jean-Marca Avelinea, također su bili podijeljeni, osobito među Talijanima, Azijatima i Afrikancima, pa nitko nije mogao dobiti zamah.
Nade u kandidate koje podržava Zajednica Sant’Egidio — kardinale Joséa Tolentina de Mendonçu i Zuppija — također su propale zbog nedostatka podrške, ali glasovi za “konzervativne” kandidate bili su podijeljeni između kardinala Pétera Erdőa, Roberta Saraha, Pierbattiste Pizzaballe i Malcolma Ranjitha. Glasovi su se počeli okupljati oko kardinala Ranjitha, no nije ih bilo dovoljno.
Kada su svi ovi kandidati praktički eliminirani, otvoren je put za uspon kardinala Prevosta. Već smatran mogućim kompromisnim kandidatom od strane mnogih kardinala prije konklave, počeo je dobivati glasove u trećem krugu, uključujući i među konzervativcima, dijelom zahvaljujući podršci kardinala Timothyja Dolana. Do četvrtog kruga, kardinal Prevost osigurao je više od 100 glasova, znatno iznad dvotrećinske većine od 89 potrebne za izbor.
Široka prihvaćenost
Sve u svemu, kardinali koji su bili najbliži podupiratelji Franje zadovoljni su rezultatom, kao i oni koji su bili kritičari prošlog pontifikata. Mnogi vide papu Lea XIV kao osobu koja donosi prijeko potrebnu smirenost i mir u papinstvo nakon podjela u Franjinom pontifikatu.