Naslovnica Crkva Ako nas svijet progoni, u dobrom smo društvu

Ako nas svijet progoni, u dobrom smo društvu

Isus je rekao svojim učenicima: “Ako vas svijet mrzi, znajte da je mene mrzio prije nego vas ” (Iv 15,18).

Progon i neprijateljstvo prema Isusovim učenicima nije ništa novo. Kada kultura kao što je naša osuđuje samu prirodu objektivne istine i potrebu za Bogom, ne čudi zašto se vjerni katolici mogu osjećati kao da je njihov način života napadnut. Ako biti vjeran 2023. znači da ste u sukobu sa svijetom, kako postupiti?

Godine 1905. G.K. Chesterton je napisao da će budućnost izgledati ovako:

Sve će biti odbijeno. Sve će postati vjerovanje… Zapalit će se vatre da svjedoče da je dva plus dva jednako četiri. Bit će isukani mačevi da se dokaže da je lišće ljeti zeleno. Mi ćemo biti od onih koji su vidjeli, a povjerovali.

Chesterton je izrekao proročke riječi. Naš današnji svijet niječe istinu i zagovara neometanu slobodu kako bi ljudi činili god žele, umjesto da čine ono što bi trebali. Da, ova vremena su puna zla i relativizma i materijalizma. Međutim, ova su vremena također ispunjena kršćanima koji se zalažu za istinu, dobro i lijepo.

Ostati vjeran riječima Isusa Krista o raju, paklu, učeništvu, braku, razvodu i bogoslužju može zvučati kao fanatizam. Zapadni svijet nastavlja putovati kroz doba u kojem je djetetu u maternici uskraćen život, brak je redefiniran, a biološki spol određen osjećajima, a ne činjenicama. Usred svih ovih stvarnosti, katolici koji se drže crkvenih učenja su progonjeni; i oni će i dalje biti progonjeni.

Danas slavimo svetkovinu svetog Lovre, koji je rođen oko 225. godine poslije Krista, a kasnije je postao đakon u službi pape svetog Siksta II. Njegova glavna uloga kao đakona bila je pružanje pomoći siromašnima i potrebitima u Rimu. U ime pape je bio zadužen za dobrotvorne napore za udovice, siročad i siromašne.

Godine 258. car Valerijan objavio je edikt po kojem svi đakoni, svećenici i biskupi moraju biti pogubljeni. Kad je papa bio uhićen i bio na putu prema svratištu, da mu odrube glavu, Lovre ga je slijedio i upitao ga: “Oče, kamo ćeš bez svog đakona?” Papa Siksto odgovori Lovri da će za tri dana i on krenuti istim stopama.

I zaista, Lovro će uskoro biti uhvaćen. Dobit će priliku da potvrdi svoju vjeru u Krista i slijedi svog papu i duhovnog oca do mučeništva. Možda zato Isus kaže da su progonjeni blaženi (Matej 5,11-12). Oni najprisnije slijede Isusa.

Tijekom sljedeća tri dana, Lovro je razdijelio sav svoj novac i imovinu siromašnima. Također je počeo prodavati skupo crkveno posuđe kako bi dao više novca onima u potrebi. Vijest o Lovrinom potezu da sve proda brzo se proširila, a car je bio voljan dopustiti Lovri da živi ako mu preda blago Crkve.

Isprva je pristao i provodio vrijeme okupljajući sve siromašne i prognanike koje je mogao pronaći. Dovede ih caru i objasni da je to blago Kristove Crkve. Car je Lovru osudio na užasnu smrt: trebao je biti stavljen na ražanj i spaljen do smrti.

Valerijan je poslao svoju kohortu u potjeru za svim katoličkim svećenicima kako bi ih mogao pogubiti zbog vjere u Krista. Naše društvo čini nešto slično, premda diskretnije i manje očito: zapadna kultura protjeruje istinu i moral dok juri za svijetom lišenim Boga i grijeha. Crkva je progonjena jer se često prikazuje kao čudovište — netrpeljiva i netolerantna institucija koja se mora istrijebiti zbog čuvanja tradicionalnih vrijednosti.

Dakle, pred izazovima našeg vremena, moramo radosno uzviknuti da slijedimo Istinu koja je osoba: Isusa Krista. I nikada Ga nećemo napustiti. Oni su Ga prvi mrzili. Ako nas svijet progoni, u dobrom smo društvu.

Sveti Lovro, moli za nas.

Izvor