Naslovnica Papa Franjo Božić u Vatikanu

Božić u Vatikanu

Ovom prigodom svim našim čitateljima želimo sretan i blagoslovljen Božić.

Neka Isusova otkupiteljska snaga preobrazi oružja u plugove, razaranje u kreativnost, mržnju u ljubav i nježnost molio je Papa Franjo u nagovoru uz blagoslov Urbi et orbi kojeg je usredotočio na tragedije u zemljama Bliskog Istoka i Afrike, ali i Ukrajini. U propovijedi tijekom ponoćke u bazilici sv. Petra je istaknuo kako je svijetu potrebna nježnost.

Papa se obratio Spasitelju svijeta, moleći ga da pogleda na braću i sestre u Iraku i Siriji, koji već predugo trpe posljedice dugogodišnjih sukoba te su zajedno s pripadnicima drugih etničkih i vjerskih skupina žrtve okrutnih progona. Neka Božić pobudi u njima nadu kao i brojnim raseljenim osobama, prognanicima i izbjeglicama, djeci, odraslima i starijim osobama iz toga kraja i iz čitavoga svijeta. Neka promijeni ravnodušnost u blizinu, a odbacivanje u prihvaćanje kako bi prebrodili surovu zimu i mogli se vratiti u svoje zemlje i živjeti dostojanstveno. Neka Gospodin otvori srce da vjeruju, i neka podari svoj mir čitavom Bliskom istoku, počevši od zemlje blagoslovljene njegovim rođenjem, podupirući napore onih koji se učinkovito zalažu za dijalog između Izraelaca i Palestinaca.

Molio je Spasitelja svijeta da svrne svoj pogled na sve koji pate u Ukrajini i udijeli milost kako bi i ova zemlja mogla prevladati napetosti, mržnju i nasilje te krenuti novi putem bratstva i pomirenja.

Svetom je Ocu posebno stalo do mira u Nigeriji, gdje se prolijeva sve više krvi i mnoge se nepravedno lišava posjeda, drži kao taoce ili ubija. Zazvao je mir i za ostale dijelove afričkog kontinenta: na Libiju, Južni Sudan, Srednjoafričku Republiku, te razne krajeve Demokratske Republike Kongo te se obratio svima koji imaju političku odgovornost da se dijalogom zauzimaju za prevladavanje razlika i izgradnju trajnog bratskog suživota.

Na svetkovinu Isusovog rođenja Papa nije mogao propustiti ni dramu djece, koja su žrtve nasilja, trgovine ljudima ili su prisiljeni postati vojnici. Spomenuo je tragediju nedavno ubijene djece u Pakistanu.
Djetešce Isuse, misao mi leti svoj djeci koju se danas ubija i zlostavlja, bilo onoj nerođenoj, lišenoj velikodušne ljubavi njihovih roditelja i pokopanoj u sebičnosti jedne kulture koja ne voli život; bilo djeci koja su izbjegla zbog ratova i progona, koju se zlostavlja i izrabljuje pred našim očima i uz naše tiho suučesništvo; kao i djeci masakriranoj u bombardiranjima, također ondje gdje se rodio sin Božji. I danas njihova nemoćna šutnja viče pod mačem tolikih Heroda. Nad njihovom se krvlju nadvija sjena današnjih Heroda, rekao je Papa.

Osvrnuo se i na dramu bolesnih, posebno žrtava ebole, prije svega u Liberiji, Sierra Leoneu i Gvineji, te zahvalio svima koji se hrabro posvećuju pomaganju bolesnima i članovima njihovih obitelji i još jednom uputio hitan poziv da se tim ljudima osigura potrebna pomoć i lijekovi. “Zaista se lije toliko suza i na ovaj Božić, zajedno sa suzama Maloga Isusa. Neka se snaga Kristova, koja je sloboda i služenje, osjeti u mnogim srcima koja trpe ratove, progone i ropstva. Neka svojom krotkošću ta božanska snaga oduzme tvrdoću srca tolikim muškarcima i ženama uronjenih u svjetovnost i ravnodušnosti”, zaključio je Papa božićnu poruku i podijelio uobičajeni apostolski blagoslov gradu i svijetu, dok su se s Trga sv. Petra podizali povici božićnih čestitaka Svetom Ocu.

U propovijedi tijekom ponoćke osvrnuo se na čudo djeteta Isusa, koji kao sunce obasjava silazeći s visina. Preuzeo je na sebe našu krhkost, trpljenja, tjeskobe, želje i ograničenja, a to je poruka nježnosti za kojom svi čeznemo. Bog nas gleda očima punim ljubavi i prihvaća našu bijedu, jer je zaljubljen u našu malenkost, primijetio je Papa i objasnio kako Isusovo rođenje sliči svijetlu koje prodire u tamu, uništavajući i najveću tminu. “Tijekom povijesti to svijetlo koje razdire tminu objavljuje na da je Bog Otac i da je njegova strpljiva vjernost jača od tmine i korupcije. Kod Boga nema izljeva gnjeva i nestrpljenja, istaknuo je Papa Franjo i pozvao vjernike da se preispitaju kako i da li uopće prihvaćaju Božju nježnost. Papa smatra da nije ni najgore ne tražiti ne tražiti Boga, već ne dopustiti da nas on pronađe i pogladi svojom nježnošću. To nam pitanje postavlja Isus svojom nazočnošću, koji nas voli. “Budimo odvažni i prihvatimo tu njegovu ljubaznost u svim pa i najtežim situacijama i problemima, radije nego li neosobna rješenja, koja su možda i djelotvorna, ali nemaju evanđeoske topline”, poručio je papa Franjo vjernicima u bazilici sv. Petra.

IKA