Naslovnica Društvo EU razmatra mogućnost ‘praćenja’ netolerantnih osoba

EU razmatra mogućnost ‘praćenja’ netolerantnih osoba

Dok se političke vođe u Europi zgražaju nad činjenicom što im Američke tajne službe prisluškuju telefonske razgovore, Europski Parlament daleko od očiju javnosti razmatra mogućnost uvođenja mjera ‘promatranja’ osoba za koje se sumnja da su ‘netolerantne’!
Po ovim mjerama svih 28 članica EU-a bi osnovale posebne jedinice koje bi pratile određene grupe ili pojedince za koje se pretpostavlja da javno zagovaraju stavove koji se kose s ‘odredbama’ koje bi Europska Unija sama sastavljala.

Kritičari s pravom smatraju da bi sloboda govora u EU-u bila snažno ograničena ako bi se ovakva uredba usvojila. Dakle, birokrati u Brusselsu bi odlučili što je dopušteno a što nije, pa bi prema tome dali upute službama da prate te ‘osumnjičene’ osobe, a državna kontrola društvenog ponašanja građana bi dostigla dosad još neviđenu razinu u Europi (ako izuzmemo ranije totalitarne sustave).

Najveći problem sa spomenutom odredbom je što je doista nebulozna, a pod netolerantan se može smatrati cijeli niz mišljenja i ideja građana. Na primjer, pod vjerskom netolerantnošću se spominje islamofobija, ali se nigdje ne daje definicija tog termina i što bi ona u stvari značila. Da li svaka kritika islama spada pod netolerantnost? Da stvari budu još bizarnije, dokument otvoreno govori da nema smisla pokazivati toleranciju prema netolerantnim osobama i grupama!
Ako se sve ovo uzme u obzir, ne čudi što jedan važniji dio ove incijative uključuje i to da pojedine vlade u svoj školski kurikulum, i to od osnovne škole pa nadalje, uvode sadržaj koji bi ohrabrio učenike da prihvate različitosti i promoviraju opću klimu tolerancije u društvu. (Ako proučite sadržaj brzo ćete zaključiti da se djeci šalje poruka da nije dobro da misle drugačije! Ne radi se o tome da se prihvaća druge u ljepoti različitosti koliko o  svijesti da si loš ako nešto ne razumiješ i ne prihvaćaš. hm…) Ova kampanja bi se također odnosila na javne medije, a vladama se poručuje da i za privatne medije uvedu kodeks ponašanje u vezi s ‘netolerantnim’ sadržajem.

Posljedice koje bi ovakva politika imala za vjerske zajednice, pa i same vjernike, bude li usvojena od strane Europskog parlamenta su nemjerljive ali pokazuju stvarno lice sekularne Europe i ciljeve koje želi postići.

Kako nam se bliži  Međunarodni dan tolerancije iliti snošljivosti (16. studeni) za nadat se da nas  briselski birokrati neće na taj dan počastiti novim zakonom.

(Izvor: Gatestone Institute)