Naslovnica Društvo Na dan izbora katolički birači uputili su jasnu poruku

Na dan izbora katolički birači uputili su jasnu poruku

Za Kamalu Harris i demokrate, predsjednički izbori u Sjedinjenim Državama bili su šokantan i razarajući poraz, koji je djelomično omogućen Trumpovim iznenađujuće snažnim rezultatima među katoličkim biračima. Izlazne ankete pokazale su da čak 60% katoličkih birača podržava Trumpa, što je očiti preokret u odnosu na prije četiri godine.

Privlačno je okriviti radikalni stav K. Harris o pobačaju za njezin loš učinak na katolike, ne samo zato što je dijametralno suprotan crkvenom učenju o svetosti života, već i zato što je to bio jedini materijalni politički stav koji je imala ponuditi.

Stvarnost je, međutim, da je većina katolika koji su glasali za Trumpa to učinila iz razloga koji nisu imali nikakve veze s njihovom vjerom. Kao i kod birača općenito, zabrinutost zbog inflacije i otvorene američke granice su ono što ih je preokrenulo Trumpovim putem.

Ove godine, kao i na prošlim izborima, bilo je mnogo skepticizma oko toga postoji li uopće “katolički glas”. Svakako ne postoji takva stvar kao što je katolički “blok”, budući da su se katolici davno temeljito asimilirali u američko društvo, i u dobru i u zlu. Čak i katolici koji redovito prisustvuju misi i odlaze na ispovijed (što je bolje mjerilo koliko njihova vjera ima važnu ulogu u svakodnevnom životu od jednostavnog kulturnog identificiranja sebe kao katolika) zagovaraju širok raspon političkih stavova.

Možda je stvarna vrijednost gledanja na katoličke birače ukorijenjena u univerzalnosti naše Crkve. U Sjedinjenim Državama, katolici su rasprostranjeni po cijeloj zemlji i predstavljaju svaku rasu, etničku pripadnost, dob, razinu prihoda i životno stanje. Kao takvi, oni pružaju sliku općeg biračkog tijela. To znači da će kandidat koji ima loše ocjene kod katoličkih birača vjerojatno naići na stvarne probleme kada bude izabran.

Ova prekrasna raznolikost dodaje važnu nijansu svakoj potpunijoj analizi katoličkih glasova, jer je nekoliko ključnih podskupina – Latino muškarci, radnička klasa Latinosa u važnim saveznim državama, udane žene, katolici bez fakultetskih diploma te prakticirajući katolici – sve imalo kritičan utjecaj na konačno glasovanje.

Donald Trump je to shvatio. To je jedan od razloga zašto je izabrao JD Vancea, artikuliranog katoličkog obraćenika koji je dokazao svoju vrijednost tijekom kraja kampanje, kao svog potpredsjedničkog kandidata. Harris se, nasuprot tome, odlučila za Tima Walza, koji je odbacio katoličku vjeru svoje mladosti i promicao radikalne stavove o rodnoj ideologiji i neograničenom pobačaju što se oštro kosi s crkvenim učenjima o ljudskom dostojanstvu.

Oba su kandidata poslala jasnu poruku. Na dan izbora katolički birači uputili su svoju jasnu vlastitu poruku.

Izvor