Naslovnica Papa Franjo Nejednakost je izvor društvenoga zla?

Nejednakost je izvor društvenoga zla?

(foto: epsos.de)

papa jednakost

Papin posljednji tweet, koji je prekjučer objavljen, izazvao je dosta polemike među ekonomistima, filozofima, pa i teolozima.

Ovako ga je komentirao Rod Dreher iz časopisa The American Conservative:

Dakle, ako postignemo maksimalnu preraspodjelu resursa, onda bismo eliminirali “društveno zlo”, što god to bilo? Da, zato je Sovjetski Savez bio Rajski vrt.

Sad ozbiljno, što to uopće znači? Što je “društveno zlo”? Kako se to razlikuje zlo od zla? Pokušaću pogoditi i reći da je “društveno zlo” grješnost koja prije svega utječe na opće dobro – umjetna razlika, mislim, ali pokušajmo s tim.

Znam da Dante nije bio papa, ali je bio vrlo zainteresiran za grijeh i opće dobro. On je smatrao da su nepravda i razdor njegovog vremena ukorijenjeni u osobnom grijehu. Po Danteovom shvaćanju, sebičnost je korijen onoga na što je Franjo mislio kada je govori o društvenom zlu (i, za Dantea, cjelokupno zlo). U Danteovoj shemi, možeš biti prokleti ako čuvaš novac i uskraćuješ sredstva i pomoć onima kojima su potrebni – ali također možeš biti prokleti ako mrziš one koji imaju više od tebe, samo zato što imaju više od tebe. Korijen grijeha u oba slučaja je egoizam. Kako Dante ističe, egalitarizam je nemoguć, čak i u raju, jer egalitarizam nije istinit s prirodom. Prirodniji model je biti u harmoniji. Dante kaže da toliko nesloge u svijetu dolazi od ljudi koji su prisiljeni, zbog običaja ili okolnosti, preuzimati uloge koje ne odgovaraju njihovoj prirodi. Muškarci koji su morali biti svećenici su postali prinčevi; Svećenici koji su trebali postati trgovci su umjesto toga prisiljeni na sveti red. I tako dalje.

Mislim da su papine izjave na Twitter-u prejednostavne i zbunjujuća, a zvuče kao da postoje politička ili ekonomska rješenja za grijeh. Nejednakost nije korijen društvenog zla. Pohlepa je. Zavist je. Nepravda je. A neograničeni egalitarizam može dovesti do onoliko društvenih zala koliko i neograničeni elitizam.

UPDATE:

U originalu, navodno je bilo na latinskom, piše Iniquitas radix malorum. Prema tome bi se moglo tumačiti da je nepravda izvor zla. Čini se da su prijevodi različiti, ovisno o jeziku na kojem su objavljeni. Kako god bilo, mislim da ne bi trebalo ovisiti o vjernicima (a još manje novinarima) da sami tumače ‘što je papa htio reći’.