Naslovnica Izdvojeno “Neka se svećenik ne usuđuje nametnuti svoju vlast po pitanju načina primanja...

“Neka se svećenik ne usuđuje nametnuti svoju vlast po pitanju načina primanja Pričesti”

Danas donosimo drugi dio predgovora kardinala Roberta Saraha, prefekta Kongregacije za bogoštovlje i sakramentalnu stegu, za knjigu don Federica Bortola “La distribuzione della comunione sulla mano. Profili storici, giuridici e pastorali”.

 

Zašto inzistiramo na pričešćivanju stojeći i na ruku?

Zašto ovaj stav nedostatka podložnosti prema Bogu?

Neka se svećenik ne usuđuje nametnuti svoju vlast po ovom pitanju odbijajući ili zlostavljajući one koji žele primiti Pričest klečeći i na jezik.

Dolazimo kao djeca i ponizno primamo Tijelo Kristovo na koljenima i na jezik. Sveci nam daju primjer. Oni su uzori za nasljedovanje koje nam Bog nudi!

Međutim, kako je praksa primanja Euharistije na ruku mogla postati tako uobičajena?

Odgovor nam daje – i to potkrepljuje dosad neobjavljena dokumentacija koja je izvanredna u svojoj kvaliteti i sadržaju – Don Bortoli. Bio je to proces koji je bio sve, samo ne jasan, prijelaz iz onoga što su upute Memoriale Domini dozvolile, u ono što je postala tako rasprostranjena praksa danas (…) Nažalost, kao s latinskim jezikom, tako i s liturgijskom reformom koja je trebala biti homogena s prijašnjim obredima, posebna dozvola postala je provalnički alat za obijanje i pražnjenje riznice liturgijskog blaga Crkve. Gospodin vodi pravednike ‘pravim stazama’ (usp. Mud 10,10), a ne stranputicom. Stoga, pored gore prikazanih teoloških motiva, izgleda da način kojim se prakticiranje pričešćivanja na ruku proširio nije bio uveden prema Božjim putovima već nametnut.

Neka ova knjiga bude poticaj onim svećenicima i vjernicima koji žele – također potaknuti primjerom Benedikta XVI. koji je u posljednjim godinama svog pontifikata želio dijeliti Euharistiju u usta i klečeći – da dijele ili primaju Euharistiju na ovaj način, što je daleko prikladnije za sam Sakrament. Nadam se da ćemo doći do ponovnog otkrivanja i promicanja ljepote i pastoralne vrijednosti ove metode. Po mom mišljenju i sudu ovo je važno pitanje o kojem Crkva danas mora razmisliti. Ovo je još jedan čin klanjanja i ljubavi koju svatko od nas može prikazivati Isusu Kristu. Vrlo sam zadovoljan što vidim tolike mlade ljude koji žele prihvatiti Gospodina s poštovanjem na koljenima i na jezik. Neka rad don Bortolija potakne opće preispitivanje o načinu na koji se dijeli pričest. Kao što sam rekao na početku ovog predgovora, slavili smo stotu obljetnicu Fatime i ohrabreni smo u čekanju sigurnog trijumfa Bezgrešnog Srca Marijina, te će na kraju istina o liturgiji također pobijediti.

 

Izvor