Naslovnica Crkva PAPA I LITURGIJA

PAPA I LITURGIJA

Neki kažu da je moj voditelj liturgijskog slavlja (Msgr Guido Marini) tradicionalnog karaktera. I mnogi su mi sugerirali da ga zamijenim. Ali, ja kažem ne, jer želim da njegova tradicionalna formacija bude meni od koristi, a u isto vrijeme, da i on ima koristi od moje emancipirane formacije.
Tako je Papa Franjo odgovorio na glasine o smjeni Msgr Marinia te na spekulacije (još važnije), kako će se radikalno suprotstaviti pokretu za obnovu liturgije, koju je započeo njegov prethodnik papa Benedikt XVI. Pod obnovom se zapravo misli na povratak, odnosno očuvanje tradicije liturgijskog slavlja koje je zanemareno u Crkvi proteklih desetljeća. Papa Benedikt XVI je kroz svoj pontifikat ponovno vratio cijeli niz ovih elementa u liturgiju, što je trebalo cijelom svijetu služiti kao primjer, ali nažalost, nije baš naišao na pretjerano oduševljenje, pa su tako, čim je novi papa izabran, neke liberalnije struje unutar Crkve očekivale Marinievu smjenu. Ne samo to, neki su biskupi čak zatražili od papa ukidanje  Benediktova Motu Proprio Summorum Pontificum iz 2007. godine, koji daje puni legitimet slavljenju mise na latinskom po Misalu iz 1962.-e godine. Sasvim očekivano, papa Frano je i ovaj prijedlog odbacio rekavši da se blago naše tradicije treba njegovati i da mora opstati u suživotu s novim inovacijama u Crkvi.
Istina je kako su mnogi liberalni teolozi bili sve, osim oduševljeni s izborom pape Benedikta a optuživali su ga da vraća Crkvu u eru prije drugog vatikanskoga sabora. Sada su ti isti odjednom presretni s novim papom i iz nekoga razloga predviđaju da će on predvoditi reforme koje njegovi prethodnici, Benedikt XVI i Ivan Pavao II, nisu bili u stanju napraviti. Ovi teolozi se nekako stalno pojavljuju u medijima kao stručnjaci za crkvena pitanja, a u realnosti su dio marginalne grupe čije je vrijeme davno prošlo. Na primjer za sutra (subota), Jutarnji List najavljuje veliki članak Hans Künga koji će dati svoje viđenje pontifikata papa Franje, a Jutarnji će sigurno izostaviti činjenicu da je Küngu zabranjeno predavanje na katoličkim sveučilištima i da je samo nekim čudom izbjegao ekskomunikaciju zbog svojih liberalnih stajališta. Ima i drugih sličnih teologa koji se periodično pojavljuju u našim medijama sa kojekakvim analizama o stanju u našoj Crkvu, tretirajući vjernike kao neznalice, a većina njih je više upućena u učenje Katekizma nego ovi slavni teolozi, makar su ih poučavale njihove bake ili stari seoski župnici.