Naslovnica Papa Franjo S Kristom … ili sa celebrityima

S Kristom … ili sa celebrityima

Papa Franjo je nedavno dodao celebrity sjaj svom posebnom projektu, Scholas Occurrentes (Škola susreta), kada je imenovao George Clooneya, Salmu Hayek, i Richarda Gere kao njegove posebne ambasadore za pomoć u izgradnji “kulture susreta“. Dodjela nagrade Maslinova medalja za mir kod ovih glumaca je izazvala veliko čuđenje. I to s pravom.

Scholas je organizacija osnovana u Argentini čija je misija predstaviti se djeci školske dobi diljem svijeta.

Ona djeluje pod nadležnošću nadbiskupa Marcela Sancheza Soronda, također iz Argentine, kancelara Papinske akademije za znanosti (PAS). Sorondo je ista osoba koja je svojedobno dogovarala sudjelovanje Jeffrey Sachsa, globalnog zagovornika pobačaja i kontrole rasta stanovništva, na radionici Papinske akademije o klimatskim promjena. Kada su neizbježne kritike ove suradnje izbile na površinu, Sorondo ga je otvoreno branio, iako su kritičari ukazali na korištenje djece kao “agenata promjene”, po kojem se poziva učenike da prihvate popularnu globalističku ‘agendu’ i politiku, često u suprotnosti s vrijednostima vlastitih roditelja, a ponekad čak i same Crkve.

Scholas promiče “susrete mira” u 430.000 škola i obrazovnih udruga u 190 zemalja koje se protežu preko različiti religija, kultura i nacionalnosti. Nadaju se kako će se preko zajedničkih interesa u sportu, umjetnosti i tehnologiji doći do istinskog “susreta” novih generacija, uživajući u što većoj društvenoj integraciji s ciljem stvaranja mirnijeg svijeta.

Pet mjeseci nakon izbora pape Franje, Scholas Occurrentes je označena kao “Međunarodna organizacija papinskog prava”. Otada je Scholas izgradila vrlu snažnu prisutnost na društvenim medijima – tehnologija je u ovom projektu prepoznata kao važna komponenta u povezivanju različitih skupina. Tu su i Facebook, Twitter, te impresivni YouTube kanal koji pokazuje mnoge susrete sa samim papom. Sveti Otac će do kraja ove godine objaviti knjigu s odgovorima na pitanja koja su mu tinejdžeri postavljali na Scholasovoj online platformi i Google “Hangouts”-u.

U govoru upućenom Scholasu prošlog tjedna, Papa Franjo je pozvao svoje goste da “Pomognu svijetu vratiti jezik gesta. Stisak ruke i osmijeh dodajte riječima koje komunicirate. Pa, moglo bi se reći, po tome su i izabrane “vodeće ličnosti” i poslanici da predstavljaju inicijativu Katoličke Crkve.

Slavne osobe mogu prenositi važne vrijednosti“, rekla je Lorena Bianchetti, predstavnica susreta s papom.

Ali što George Clooney simbolizira za jedan papinski obrazovni program?

Nedavno je Clooney, kao i Papa, kritizirao Italiju zbog neprihvaćanja većeg broja sirijskih izbjeglica. Ova zajednička briga za izbjeglice možda je bila osnova za pozivanje i uručivanje nagrade Clooneyu. Ovaj ‘celebrity’ provede dio godine u Italiji u svojoj vili s 22 sobe vrijednoj 50 milijuna dolara na jezeru Como gdje, barem za sada, on i supruga Amal još nisu pokazali ove istaknute vrijednosti i ugostili neku izbjegličku obitelj.

Nadalje, Papinska akademija mora biti svjesna da je sam Clooney veliki zagovaratelj “prava” na pobačaj i istospolni brak, što uključuje i korištenje korporativnih “mišića” kako bi se iznudilo javno prihvaćanje homoseksualnosti. Što će to točno učiti studenti u Scholasovim “susretima” s ovim papinim ambasadorom?

Slične kritike su se pojavili oko Salme Hayek i Richarda Gere. Roditelji studenata u Scholasovom programu vjerojatno ne bi odobrili Hayekovu koja se pojavljuje u neprikladnim video snimkama u svojim filmovima. Iako je odrastala u pobožnoj katoličkoj obitelj u Meksiku, Hayek je javno izjavila da više ne vjeruje u nauk Crkve. Richard Gere je s druge strane odgojen kao protestant, ali je prešao na budizam.

Oni koji su pažljivo pogledali program Scholas Occurrentes otvaraju neka zabrinjavajuća pitanja. Udruge, događaji i materijali – uključujući i seriju knjižica za malu djecu, “S Franjom pored mene” – ne pokazuju nikakav pokušaj naviještanja samog Evanđelja. Svaki “susret” je dizajniran oko promicanja brige o svjetovnim pitanjima o kojima je papa govorio tijekom svog pontifikata: od klimatskih promjena, integriranja siromašnih u globalnu ekonomiju, lošeg položaja izbjeglica, sprječavanja rata pa sve do nasilničkog ponašanja. Mnogi od ovih problema, možete biti sigurni, naći će široku publiku u katoličkim zajednicama.

No, ono što kritičare najviše uznemiruje je totalna odsutnost Isusa Krista. Katolici vjeruju i uče da je Krist put – nikakvog pravednog mira na zemlji neće biti pod bilo kojom drugom zastavom. Zašto ne podijeliti tu istinu u jednom katoličkom, službeno od Vatikana, promoviranom programu namijenjenom djeci?

Jose Maria del Corral, direktor Scholasa, objavio je ovaj status na Twitteru: “Moramo se organizirati kako bi promijenili svijet!” Katolici itekako žele izgraditi bolji svijet, naravno, ali znamo da taj put ipak vodi kroz evangelizaciju.

Papa Franjo je lijepo rekao u svojoj prvoj propovijedi kao papa:

Možemo mi hoditi koliko želimo, možemo graditi mnogo toga, ali ako ne ispovijedamo Isusa Krista, nije dobro. Postajemo pobožna nevladina organizacija, ali ne Crkva, Gospodinova zaručnica. Kada se ne hodi, stoji se. Kada se ne gradi na kamenju što se dogodi? Dogodi se ono što se dogodi djeci na plaži kada grade kule od pijeska, sve se sruši, nema postojanosti. Prisjećam se jedne izjave Leona Bloya koji je rekao: “Tko se ne moli Gospodinu, moli se đavlu”, jer kada se ne ispovijeda Isusa Krista, ispovijeda se svjetovnost zloduha.

Čudno je, dakle, da ova poruka nije uvrštena u sastavni dio programa Scholasa, a i u odlučivanje kojim će se ljudima dodijeliti posebna čast.

Izvor