Papa Lav XIII bio je duhovni vođa Katoličke crkve od 1878. do svoje smrti 1903. godine. Njegov pontifikat, koji je trajao 25 godina, četvrti je najduži pontifikat u povijesti, nadmašen samo od strane svetog Petra apostola, blaženog Pija IX. i svetog Ivana Pavla II.
Njegova enciklika Rerum Novarum, prvi je put da je papa napisao sveobuhvatnu encikliku o socijalnoj pravdi. Bila je namijenjena svim kršćanima, a ne samo katolicima. U vrijeme kada je objavljena, 15. svibnja 1891., smatrana je “progresivnom” i “revolucionarnom”.
Činjenica da je kardinal Robert Prevost iz Chicaga uzeo ime Lav XIV potiče nas da se ponovno osvrnemo na veliku encikliku koju je napisao njegov prethodnik. Također sugerira da će novi papa biti spreman primijeniti barem neka od načela koja vode Rerum Novarum, s posebnim naglaskom na pomoć siromašnima.
Papa Lav XIII započinje svoju monumentalnu encikliku priznanjem koliko su se stvari dramatično promijenile tijekom Industrijske revolucije. Osvrće se na “ogromna bogatstva pojedinaca i siromaštvo masa”. Smatra da je takva situacija neprihvatljiva i odgovara riječima: “Ne može biti nikakve sumnje da se mora pronaći neko rješenje, i to brzo, za bijedu i jad koji u ovom trenutku tako teško pritiskaju veliku većinu vrlo siromašnih.” No, on rješenje ne pronalazi u socijalizmu, koji iskorištava zavist siromašnih prema bogatima i nastoji uništiti privatno vlasništvo.
Onima koji pogrešno vide Crkvu kao instituciju isključivo posvećenu spasenju, dok zanemaruje potrebe siromašnih, Lav XIII poručuje: “Ne smije se pretpostaviti da je briga Crkve toliko zaokupljena duhovnim pitanjima svoje djece da zanemaruje njihove zemaljske i svjetovne interese. Njezina je želja da siromašni, primjerice, prevladaju siromaštvo i bijedu te poboljšaju svoj životni položaj; i za to se trudi.”
Papa Lav poziva ljude da napuste pretjeranu brigu za sebe i žive po krepostima. Na taj će način ljudi imati ljubavi i tražiti pravdu za siromašne. Pomoć siromašnima dolazi kroz kreposti, a ne kroz državnu intervenciju. Lav se osvrće na žar bratske ljubavi među prvim kršćanima, kada su oni imućniji lišavali sebe kako bi mogli brinuti o potrebitima. Citira Djela apostolska 4,34: “ Doista, nitko među njima nije oskudijevao.”
Vrijeme se mijenja, a s promjenama dolaze i novi izazovi. No, “duh pravde” uvijek bi trebao prevladati. “Oni katolici,” piše, “koji razumiju što vremena zahtijevaju te su kroz različite inicijative i eksperimente nastojali poboljšati uvjete radnog naroda, a da pri tome nisu žrtvovali načela, zaslužuju svaku pohvalu — i takvih nije malo.” Skreće pažnju na prava radnika, pravedne plaće, pristojno radno vrijeme i pravo na štrajk. Osuđuje dječji rad i hvali radnička udruženja koja se bore za pravdu za radnike.
Njegovo razmatranje “pravilne upotrebe novca” može izazvati nelagodu kod nekih. Jedno je imati pravo na posjedovanje novca. No, ima li osoba slično pravo zadržati za sebe pretjerano bogatstvo?
Isto se pitanje može primijeniti i na druge posjede, pa čak i na talente. Lav jasno iznosi svoje stajalište: “Tko god je od božanske darežljivosti primio veliki udio blagoslova, bilo da su oni vanjski, tjelesni ili darovi uma, primio ih je s ciljem da ih koristi za usavršavanje svoje prirode, a istodobno da ih upotrijebi, kao sluga Božje providnosti, za dobrobit drugih.”
Kroz encikliku Lav na različite načine ističe da bismo trebali živjeti u ljubavi prema bližnjemu i da ljubav prema bližnjemu osvjetljava samu bit života, koja je, u suštini, dijeliti ono što imamo s drugima. S bogatstvom dolazi velika odgovornost, jer čovjek nema apsolutno pravo na njega. On je upravitelj; Bog je davatelj. Čovjek mora dijeliti s drugima “kada su drugi u potrebi,” kako poučava sveti Toma Akvinski.
Rerum Novarum važna je enciklika i ostaje relevantna za naše vrijeme. Nada se da će ime Lav XIV potaknuti zanimanje za ono što je papa Lav XIII rekao o socijalnoj pravdi, osobnoj kreposti i siromašnima 1891. godine. Vrijeme se mijenja — ali istina ostaje. Kao čuvar istine, Crkva ostaje vjerna svojoj božanskoj misiji. Odolijeva olujama iznutra i izvana, ali, kako je rekao G.K. Chesterton, grmi kroz stoljeća, “divlja istina koja se koleba,” ali stoji čvrsto.
Tri su stvari potrebne za prenošenje Kristove poruke: platforma, publika i istina. Kao Vrhovni učitelj Kristove objavljene istine, Lav XIV ima platformu. Njegova publika sastoji se od više od milijarde katolika. Njegova je poruka istina koju je izrekao Isus Krist i ono što je sadržano u Učiteljstvu Crkve. Molimo se da tijekom pontifikata Lava XIV, dok se suočava s izazovima nove industrijske revolucije i problemima povezanim s umjetnom inteligencijom, ostane vjeran svojoj službi i prenosi istinu Katoličke crkve svima koji za njom žude.
Izvor