Naslovnica Izdvojeno Kada vremena više ne bude…

Kada vremena više ne bude…

    

Kada vremena više ne bude, žalit ćemo zbog mnogih stvari na koje smo uzalud trošili vrijeme. Koliko izgubljenog vremena! Žalit ćemo zbog mnogih riječi koje smo rekli – a nismo ih trebali reći i zbog mnogih koje nismo rekli – a morali smo ih reći. Žalit ćemo zbog mnogih djela koja smo učinili – a nismo ih trebali učiniti, i zbog onih koja nismo učinili – a trebali smo. Naša djela će nas pratiti kroz svu vječnost a nećemo se moći vratiti u prošlost da nešto ispravimo. Samo jedan život imamo – iskoristimo ga. Na zemlji smo samo gastarbajteri na privremenom radu kako bismo milošću Božjom zaradili Nebo.

Naš nebeski Otac nam je zapovjedio: „Sveti budite! Jer, svet sam ja, Jahve, Bog vaš!“ Svetac se ne rađa, već se svetac postaje: pobjeđujući napasti tijela, svijeta i Sotone. Svaki svetac ima svoju prošlost, i svaki grešnik ima svoju budućnost i priliku da se obrati i postane svetac. Pogledajmo slavne obraćenike: Mariju Magdalenu, svetog Mateja, svetog Dizmu, svetog Pavla, svetog Augustina… Krune svetaca sačinjene su od bisera pobijeđenih napasti. Zato Isus kaže:  Kraljevstvo se Božje silom osvaja – pobjeđujući napasti.

Svetoj Katarini Sijenskoj Bog govori: „Sloboda čovjekova je tako velika da ga ne može nitko, ni đavao ni bilo koji drugi stvor prisiliti ni na najmanji grijeh – ako on to neće.“[1] Sveti Augustin, koji je nekada bio rob grijeha i požude, u Ispovijestima piše: „Uvijek sam to isti ja, i kada hoću i kada neću, i kada hoću dobro i kada hoću zlo… Ali iz moje pokvarene volje rodila se požuda i dok sam robovao požudi rodila se navika, i kako se nisam opirao navici, rodila se nužda. Mojom krivnjom, svojevoljno, dospio sam onamo kamo nisam htio. I tko će s pravom prigovoriti ako grešnika stigne pravedna kazna?… Veću moć je nada mnom imala navika – ukorijenjeno zlo, nego nenaviklo dobro… Još su me zadržavale one ludosti nad ludostima i ispraznosti nad ispraznostima…. Hvatale su me potajno za haljine moje putenosti i tiho mi šaptale: ‘Zar nas ostavljaš? Od ovoga časa više ti neće biti dopušteno ovo i ono, dovijeka!’ I na što su me samo podsjećale, s onom što sam rekao ‘ovo i ono’, Bože moj! Neka to iz duše Tvoga sluge izbriše milosrđe Tvoje! Na kakve prljavštine i sramote su me podsjećale! Ali već sam ih slušao mnogo manje nego prije…  Ipak su mi usporavale korake, jer sam oklijevao da se otrgnem od njih i da preskočim onamo kamo sam bio pozivan – na uzdržljivost. Moja navika mi je govorila: ‘Misliš li da ćeš moći bez njih?’ Ali to je već govorila sasvim tiho. Jer s one strane kamo sam upravio svoj pogled pokazivala mi se u čistoj ljepoti uzdržljivost. Ozbiljna i vesela, bez razuzdanosti, ljupko me pozivala da dođem i ne oklijevam, pružajući svoje čiste i pobožne ruke da me primi u zagrljaj. Pobožne ruke pune mnoštva lijepih primjera: toliko čistih dječaka i djevojaka, čiste čeljadi svake vrste, ozbiljne udovice i djevice… I u njima uzdržljivost ne bijaše neplodna, nego plodna majka radosti s Tobom, Gospodine. I smijala mi se uzdržljivost smiješkom poticaja, kao da mi govori: ‘Kada su mogli ini i ine, zašto ne bi mogao i ti, Augustine?“[2] – postati svetac.

 Budimo gospodari svoga tijela, a ne robovi grijeha i požude. Sveti Toma Akvinski kaže: „Duhovna sljepoća je prvorođena kćer razvratnosi.[3] Budimo čisti, ne dajmo nečistoći da nam zaslijepi oči, otvrdne srce i zamrači um. Borimo se za pravu sreću ovoga života i za spas svoje duše i duša naših bližnjih. Živimo tako da možemo kao sveti Pavao reći: „Dobar sam boj bio, trku dovršio, vjernost sačuvao…“ ili kao sveta Faustina koja je nekoliko dana prije smrti napisala: «Kad bi mi Bog po drugi puta darovao život, ne bih ga mogla bolje iskoristiti.»

[1] Sijenska, K., Dijalog Božanske Providnosti, Symposion, Split, 1988., str. 62.

[2] Aurelije, A., Ispovijesti, Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 1983., str. 173. – 176., 232.

[3] Akvinski, Secunda Secundae der Summa Theologiae, Quaestio 15. art. 3.