Naslovnica Crkva Koliko su nam crkveni brakovi zapravo valjani?

Koliko su nam crkveni brakovi zapravo valjani?

Papa je izrazio mišljenje da je mnogo sakramentalnih brakova nevaljano zato što parovi koji ulaze u brak nemaju ispravno razumijevanje njegove doživotnosti i nerazrješivosti.

U izravnoj verziji Sveti otac je u svom ad hoc odgovoru na postavljeno pitanje rekao kako misli da je velika većina brakova nevaljana. U međuvremenu je Sveta Stolica revidirala citat, i to s papinom dozvolom, pa se pokazalo da je umjesto na većinu, papa u stvari mislio na mnoge. Izvor

Povodom ove vijesti, koja je uzrokovala dosta komentara među pratiteljima zbivanja u Crkvi, odlučili smo prenijeti sažetak reakcije profesora kanonskog prava Edwarda Petersa s njegovog bloga In the Light of the Law.

Brak je prirodan ljudski odnos uspostavljen od Boga za gotovo sve odrasle osobe kao normalan način kojim će živjeti većinu svog života. Bog blagoslivlja brak i pomaže bračne parove da žive u skladu s ovim prekrasnim stanjem u životu. Štoviše, kada krštene osobe ulaze u ovaj esencijalni ljudski odnos, Krist dodaje posebne milosti sakramentu i pomaže kršćane u braku kako bi živjeli u znaku njegovog vječnog bračnog sjedinjenja sa svojom Crkvom.

Tvrditi, dakle, da je “velika većina naših sakramentalnim brakova nevaljana” u stvari znači i tvrditi da velika većina kršćana nije uspjela ući u najprirodnije ljudsko stanje i da nije uspjela ostvariti sakrament koji je Krist ustanovio da im u tome pomogne.

Ne mogu razumjeti kako netko može ozbiljno tvrditi da je ljudska priroda postala toliko oštećena i Kristovi sakramenti sada toliko nemoćni da bi spriječili “veliku većinu” kršćana od valjanog braka! Kako može bilo tko odgovorno iznijeti tako mračnu i tužnu tvrdnju, a kamoli je dokazati?

No iza ove cijele priče kako su nevaljani brakovi sveprisutni slijede i posljedice koje ona može imati za one parove u teškim situacijama. Uostalom, ako je “velika većina” kršćanskih brakova nevaljana, kako navodi papa Franjo, onda parovi koji se bore u teškim brakovima i u potrazi su za kruhom duhovnog i sakramentalnog ohrabrenje, mogu komotno zaključiti da im je brak ionako najvjerojatnije nevaljan, pa mogu odustati i spasiti se mukotrpnog truda kako bi ga sačuvali.

Ovo je samo blog post pa tako mogu reći kako vjerujem da velika većina kršćanskih brakova jest valjana, da je bračni savez stoga zaključen između stranaka u vrijeme njihovog vjenčanja, i da je po volji Kristovoj nastala neraskidiva sakramentalna veza između tih supružnika. Da budem jasan, ja također smatram da su mnogi brakovi kanonski nevažeći i da je postotak nevaljanih brakova doista porastao tijekom posljednjih nekoliko desetljeća, ali odbijem bilo kakvu tvrdnju da je većina, a kamoli “velika većina “, kršćanskih brakova nevaljana.

Zbog ovakvih i sličnih reakcija jasno je zašto je sam citat na kraju revidiran.