Naslovnica Crkva Švicarski biskupi pozdravljaju vladine mjere prema kojima je potrebna COVID putovnica...

Švicarski biskupi pozdravljaju vladine mjere prema kojima je potrebna COVID putovnica za misu s više od 50 ljudi

Vjernici u Švicarskoj sada su dužni koristiti COVID putovnice kako bi dobili pristup bilo kojem vjerskom obredu s više od 50 ljudi.

Švicarski katolički biskupi pozdravili su široko rasprostranjene mjere koje je provela švicarska vlada, navodno u borbi protiv COVID-19.

Ograničenja za događaje u zatvorenim prostorima stupila su na snagu 13. rujna. Naređuju svim starijima od 16 godina da koriste COVID putovnicu u crkvama, restoranima i općim “ustanovama za kulturu i rekreaciju”, kako bi “spriječili preopterećenje bolnica”. Takva su ograničenja na snazi ​​do 24. siječnja 2022., ali obećano je prijevremeno ukidanje ako pritisak na bolnice popusti.

Mjere će podijeliti vjerske obrede u dvije kategorije: one bez putovnica za cjepivo, ograničene na 50 osoba koje su obvezne nositi maske, i one sa putovnicama.

Mjere su podržali i švicarski katolički biskupi i švicarska Evanđeoska reformirana Crkva, koji su izjavili da pozdravljaju obveznu upotrebu COVID putovnica koje se odnose samo na kongregacije veće od 50 osoba.

Bez obzira na upotrebu COVID putovnica, vjernici će morati navesti svoje ime i podatke za kontaktiranje.

Unatoč strogim ograničenjima koja se nameću crkvama, Švicarska biskupska konferencija (SCB) izdala je zajedničko priopćenje s Evangeličkom reformiranom Crkvom Švicarske (ERCS) u prilog mjerama. Pozdravili su povećani broj dopuštenih posjetitelja vjerskim svečanostima koji ne moraju predočiti COVID putovnice, tvrdeći kako se radi o pobjedi koju su ostvarii svojom intervencijom.

“Nacionalne Crkve zahvalne su Saveznoj vladi što je pristup crkvenim obredima i drugim vjerskim događajima smatrala važnim te što je za njih potrebna potvrda samo za 50 ili više ljudi”, stoji u priopćenju.

Biskupi su ipak kritizirali vladu što nije isključila pogrebe iz novih mjera, rekavši kako je “mogućnost zajedničkog oproštaja bitan element u rješavanju osobnih i društvenih kriza”.

Opće prihvaćanje mjera od strane biskupske konferencije nije dijelio biskup Marian Eleganti, pomoćni biskup iz Chura, koji je opisao mjere kao “svojevrsno zatočenje od strane političke vlasti”.

Nastavljajući, kritizirao je pokornost Crkve diktaturi vlade, rekavši:

Crkva se stavila u svojevrsno zarobljeništvo političke vlasti kako bi se očito podložila službenoj zdravstvenoj politici. Čineći to, sama Crkva relativizira smisao i moć sakramenata podvrgavajući se proizvoljnim i kontradiktornim državnim mjerama, što rezultira time da su mnogi vjernici lišeni sakramenata, a zdrav razum često pada u vodu. Isto se odnosi i na snagu vjere koja u sakramentima vidi sadašnjeg Krista, jedinoga koji nas može spasiti. Uzalud se čeka ovo svjedočenje Crkve, po mom mišljenju, otpale od Milosti.

Izvor