Naslovnica Politika Traži se ukidanje doktrine o “pravednom ratu”

Traži se ukidanje doktrine o “pravednom ratu”

Sudionici konferencije katoličkog mirovnog pokreta u Vatikanu pozvali su Katoličku crkvu da se odrekne doktrine o “pravednom ratu”, te da papa Franjo napiše encikliku o nenasilju i “pravednom miru”.

ICNAprPchristiintKonferencija katoličkog mirovnog pokreta Pax Christi International održana je ovog tjedna u Rimu pod geslom: “Nenasilje i pravedan mir: pridonijeti katoličkom razumijevanju i zauzimanje za nenasilje”, a organizirana je u suradnji Pax Christi i Papinskoga vijeća ‘Pravda i mir‘.

Papa je tom prigodom ponovio apel za ukidanje smrtne kazne, mogućnost pomilovanja, te oprost međunarodnoga duga najsiromašnijih država. Sudionike konferencije potaknuo je na obnove svoj “pozitivni prinos”, kao i sve oruđe na raspolaganju kako bi današnji ljudi mogli ostvariti željenu pravdu i mir. Svim sredstvima valja poduprijeti “mudri napor” diplomacije. Tko je u prošlom stoljeću ustanovio Pax Christi i Papinsko vijeće Pravda i mir, zauzeo se za promicanje susreta među osobama, pomirbe među narodima raznih ideologija te političke, društvene i gospodarske pravednosti. To su pak današnji putovi da se obustavi ‘svjetski rat u dijelovima’ koji je zahvatio čovječanstvo – primijetio je Papa.

Učenje Crkve već dugo vremena dozvoljava “pravedan rat” – uporabu sile kako bi se zaustavila nepravedna agresija – dakako pod određenim uvjetima. To uključuje i činjenicu da su sredstava za uspostavu mira već iscrpljena, da je sila prikladna i ne će proizvesti još gore posljedice, te da postoji razumna šansa za uspjeh.

No, sudionici konferencije naveli su u završnom priopćenju u četvrtak da se prečesto ta doktrina koristi za opravdanje i odobravanje vojne akcije, a ne kako bi se spriječila.

Pozvali su zato Crkvu da više ne koristi ili uči teoriju o “pravednom ratu”, nego savjetuju kako bi Crkva umjesto toga trebala razvijati novi okvir za mirenja u sporovima “u skladu s evanđeoskim nenasiljem”, te da papa Franjo sve to artikulira u novoj enciklici.

Došlo je vrijeme da naša Crkva postane živi svjedok i da ulaže daleko veće ljudske i financijske resurse u promicanje duhovnosti i prakse aktivnog nenasilja i na formiranje i obučavanje naših katoličkih zajednica u učinkovitim nenasilnim praksama“, navodi se u priopćenju.

Izvor