Naslovnica Politika Europski biskupi osudili euroskeptične i desne stranke

Europski biskupi osudili euroskeptične i desne stranke

Nakon objave članka Kardinal najavio ‘rat protiv kapitalizma’ zaintegrirao me pojam Nova katolička ljevica koji koristi poznati autor i kolumnist John Zmirak, te koliko je ona stvarno prisutna u društvu. Čini mi se, nažalost, da je ona više izražena među teolozima i visoko pozicioniranim crkvenim dužnosnicima nego među općim pukom. Zato me nije toliko ni iznenadila vijest da je Konferencija Europske komisije za pravdu i mir (COMECE) izrazila “ozbiljnu zabrinutost” jer “su izbori na regionalnoj, nacionalnoj i europskoj razini prikazali novi uspon stranaka koje zagovaraju pretežno uske nacionalne interese nad univerzalnim ljudskim vrijednostima i međunarodnim obvezama“. Vrijedi ovdje napomenuti kako porast izrazito lijevih političkih pokreta u Europi, kao na primjer Syriza u Grčkoj, nije naišao na zabrinutost komisije.

Kršćanska vizija univerzalne pravde i mira ne dopušta bilo kakav šovinizam – te poziva na solidarnost i poštovanje za sve.“- rečeno je u izvješću na konferenciji održanoj 18. veljače.

COMECE, koji je uvijek snažno podupirao Europsku uniju, izjavio je da katolički socijalni nauk naglašava prava “nacija, kulture i manjina unutar postojećih nacionalnih država“, pa vjeruju kako se “ništa ne može reći” protiv jake privrženosti prema jeziku i mjestu rođenja.

Međutim, dodali su da mnoge stranke sada traže vlast zahtijevajući “jednostrane nacionalne mjere i, ako je potrebno, na štetu drugih naroda“.

Ove parole redovito pronalaze svoj put u mainstream medijima i tako se opći politički program jedne zemlje sve više orijentira u nacionalističkom pravcu“, navodi se u izvješću.

Sugerirajući da narod, nacionalnost i narodni mitovi na kojima se temelje, slove kao pravi odgovori na naše suvremene izazove, te stranke i njihovi zagovornici drže do paradigme isključivosti koja će u konačnici stvari dodatno pogoršati.

Prošlogodišnji Euro- izbori su rezultirali velikim jačanjem radikalne desnice i euroskeptičnih stranaka, a Front National u Francuskoj i UK Independence Party (UKIP) u Velikoj Britaniji su odnijeli pobjedu.

Ove stranke dobivaju na popularnosti zbog neviđenog porasta imigracije i islamskog ekstremizma, kao i ekonomske nesigurnosti i razočaranja s političarima, kako na europskoj tako i na nacionalnoj razini.

Neki promatrači ističu da siromaštvo i nezaposlenost, trenutno u prosjeku 20 posto u cijeloj EU, potiču jačanje nacionalističkih i populističkih stranaka i jačaju neprijateljstvo prema imigrantima, izbjeglicama i manjinskim skupinama.

U izvješću konferencije također stoji kako “populistički nacionalistički političari, igrajući na najdublje ljudske strahove, nastoje steći moć nudeći jednostavna rješenja, ignorirajući činjenicu da rješenja utemeljenena na nepravdi ili marginalizaciji jednog dijela društva nikada ne mogu dovesti do mirnog i progresivnog društva“.

Ali, nije im ostao dužan Steven Woolfe, vjernik, dakako katolik, i član prozvanog UKIP-a, koji je kritizirao Europsku biskupsku komisiju nazvavši ih “fan klubom” Europske Unije.

Woolfe je izjavio kako je “COMECE federalistički fan club sa sjedištem u Bruxellesu, koji podržava moć EU i svaki sporazum koji se tamo donese. Svih ovih godina nisu ništa učinili kako bi se založili za kršćanske vrijednosti. Umjesto toga, oni djeluju kao navijači sekularizirane Europe.”

Pa Woolfe nastavlja: “Po anketama, UKIP raste među vjernicima jer brani vjerske slobode, instituciju braka, i našu judeo-kršćansku kulturu kao osnovu građanske zajednice. Ja sam katolik, i branit ću vjeru, obitelj, zastavu i poštenje.”

Katolici vide ono za što se UKIP zalaže, i glasaju u skladu s tim. Toma Akvinski uči da je patriotizam, odnosno ljubav prema svojoj zemlji i njezinim ljudima, kršćanska vrlina. Možda bi ga COMECE trebao malo proučiti.

Izvor