Naslovnica Crkva Kardinal Schönborn citirao reviziju smrtne kazne na upit o promjeni Katekizma o...

Kardinal Schönborn citirao reviziju smrtne kazne na upit o promjeni Katekizma o LGBT pitanjima

Bečki kardinal Christoph Schönborn ustvrdio je da je promjena učenja Katekizma protiv prihvaćanja LGBT pitanja stvar Pape, ali je dodao da su dijelovi Katekizma o smrtnoj kazni već promijenjeni.

Obraćajući se novinarima na Sinodi o sinodalnosti, kardinalu Schönbornu je postavljeno niz pitanja u vezi procesa Sinode i mogućoj budućnosti Katoličke Crkve. Konkretno, upitan je predviđa li bilo kakve promjene u učenju Katekizma Katoličke crkve kojim se osuđuje homoseksualnost, budući da LGBT osobe riječi katekizma smatraju “uvredljivim”.

“Katekizam Katoličke Crkve je djelo Crkve, koje je proglasio Papa”, rekao je o tekstu čije je dovršenje pomogao nadgledati. Primijetio je da je u katekizmu došlo do jedne promjene od njegovog proglašenja: “kada je papa Franjo intervenirao što se tiče smrtne kazne”. Papa je dakle 2018. izjavio da je smrtna kazna “nedopustiva”, što je od tada ponavljao više puta, unatoč teolozima koji tvrde da je u suprotnosti sa “Svetim pismom, svetom tradicijom i Učiteljstvom Crkve”.

U svjetlu toga, Schönborn je sugerirao da Crkva mora prihvatiti pojedince, bez obzira na životne odluke, poput aktivnog življenja LGBT stila života:

”Ljudska bića uvijek imaju pravo na poštovanje iako griješe, što svi čine. Imamo pravo na poštovanje. Imamo pravo biti prihvaćeni”.

Schönborn je ranije izrazio svoje snažno protivljenje vatikanskoj odluci iz 2021. kojom se zabranjuju istospolni “blagoslovi”, tvrdeći da ta odluka “mnoge ljude povrijeđuje do srži”. Dodao je da “blagoslov nije nagrada za dobro ponašanje, nego molba za pomoć odozgo”.

Ali Katekizam Katoličke Crkve uči, u skladu sa Svetim pismom i tradicijom, da su “homoseksualni činovi intrinzično neuredni” i “suprotni prirodnom zakonu”.

Trenutačno se sve više iznose argumenti za veću “uključenost” LGBT osoba, umjesto da se potvrdi crkvena osuda homoseksualnih aktivnosti, a takvi se argumenti također iznose u raspravama na Sinodi o sinodalnosti.

Izvor