Naslovnica Crkva ”Nazivati ​​Mađarsku Crkvu konzervativnom više je kompliment nego uvreda”

”Nazivati ​​Mađarsku Crkvu konzervativnom više je kompliment nego uvreda”

Dugo očekivani posjet pape Franje glavnom gradu Mađarske, Budimpešti održat će se krajem ovog mjeseca, od 28. do 30. travnja.

Za mnoge Mađare to će biti prilika da generiraju drugačiji međunarodni pogled na svoju zemlju, koju europske elite redovito ističu zbog politike koju smatraju previše konzervativnom i kritiziraju je zbog previše neutralnosti u osjetljivom kontekstu rata u Ukrajini.

Predstavljanju točnije slike svijetu nada se i predsjednik Mađarske biskupske konferencije, biskup András Veres, koji žali zbog raširenog nedostatka znanja o svojoj zemlji u ostatku Europe, koji je pridonio ovoj protumađarskoj predrasudi.

U intervjuu za National Catholic Register biskupa su pitali o stanju Katoličke Crkve u Mađarskoj?

Moramo priznati da Crkva i u Mađarskoj proživljava teška vremena. Za mene je očito da ateistički način odgoja djece od vrtića do fakulteta danas uzrokuje taj nekršćanski odgoj.
Pod komunističkim režimom obitelji su barem mogle školovati svoju djecu kod kuće i odgajati ih u katoličkoj vjeri. Osim državne ideologije, još uvijek je postojala mogućnost da kršćanstvo preživi.
Ali sada smo suočeni s više generacija koje nikada nisu primile kršćansko obrazovanje, kršćansku obiteljsku pozadinu i odgajane su kao ateisti. Sa Zapada je stigao i hedonistički način života, koji je ojačao bezvjerstvo u zemlji.
U ovom dvostrukom kontekstu pritiska, Mađarska Katolička Crkva daje sve od sebe da nastavi naviještati Radosnu vijest evanđelja. Sada imamo manje vjernika jer ima manje predanih kršćanskih obitelji. Zbog toga imamo i manje zvanja za svećeništvo i redovništvo. S manjom skupinom svakodnevna evangelizacija je otežana.
Ali u isto vrijeme možemo reći i da postoje mali, ali značajni znakovi jačanja kršćanske vjere u Mađarskoj. Nedavno sam o tome razgovarao s jednim biskupom koji je moj stari prijatelj, koji mi je rekao: “Nemoj misliti da je prije mnogo desetljeća bilo više predanih kršćana nego danas.” Manje kršćanske zajednice, od kojih su mnogi vjeri dovedeni ne kroz obitelj nego kroz različite duhovne pokrete i zajednice, one su koje donose svjetlo. Vidimo da iz toga proizlaze određeni rezultati.
To posebno možemo vidjeti kada se susrećemo s mladima i ugošćujemo događanja poput Forrásponta, godišnjeg događaja katoličke mladeži povezanog s Euharistijskim kongresom. To pokazuje da su se mnogi mladi ljudi, koji nisu imali vjeronauk, zainteresirali za vjeru kroz svoje škole ili grupe prijatelja, te se mogu otvoriti katoličanstvu.

Kako vidite ulogu Mađarske u aktualnom europskom krajoliku?

Zemlja je označena kao previše konzervativna – i snažno kritizirana zbog toga – i također hvaljena kao izvor inspiracije za mnoge ljude koji su spremni sačuvati svoje lokalne tradicije i kršćanske korijene.
Što se tiče etiketiranja Crkve ili vlasti kao “konzervativne”, to je za mene više kompliment nego uvreda. Ako pogledate što nas kritiziraju, ono najosnovnije, poput činjenice da mađarska vlada odbija rodnu ideologiju u školama, na primjer, vjernici se zapravo slažu s tim.
Problem nije seksualna orijentacija pojedinca. Problem je kada se nastoji [kao moderno društvo] stvoriti prostor da se djeci može nametnuti ideologija kako bi se pokušalo utjecati na njih. Također mislim da je Bog stvorio muškarca i ženu, i to je norma. Reći drugačije je zastranjenje.
Ako pogledamo pitanje imigracije, nije istina da Mađarska nije dobrodošla za migrante. Ali od 2015. odbijamo ilegalnim migrantima ulazak u zemlju. U Mađarskoj ima dosta migranata. Jučer sam se susrelo s parom iz Sirije koji je čekao svoje prvo dijete. I tražili su pomoć u pronalaženju smještaja. Mađarska vlada, posebno kroz program Mađarska pomaže, nastoji pomoći kršćanima na Bliskom istoku.
Iz Ukrajine smo prihvatili više od milijun izbjeglica. Veliki broj njih je nakon toga otišao u razne zemlje, ali jedan značajan dio je ostao u Mađarskoj, a mi smo im pomogli.

Mislite li da Mađarska na neki način može biti uzor za budućnost Europe u kontekstu političke, kulturne i duhovne krize?

Mislim. Puno putujem i razgovaram s mnogo različitih ljudi, ne samo s biskupima, nego i s običnim građanima. Vrlo se rijetko susrećem s ljudima čiji su stavovi toliko različiti od onih koje zastupa većina ljudi u Mađarskoj. Većina napada dolazi iz malih krugova koje podržavaju politički pokreti. Ali vjerujem da je općenito mišljenje većine zapadnjaka blisko našemu.

Izvor