Naslovnica Crkva Novi glasovi u obrani kardinala i dubia

Novi glasovi u obrani kardinala i dubia

Sada je već drugi poljski biskup – nakon Józefa Wrobela iz Lublina – dao svoju podršku četvorici kardinala koji su Papi napisali pismo pokazavši zabrinutost oko dijelova papinske apostolske pobudnice Amoris Laetitia. Biskup Jan Watroba, predsjednik Vijeća za obitelj Poljske biskupske konferencije, izjavio je kako smatra da objavljivanje pisma i pet dubia “nije za osudu”.

Prema katoličkom listu Die Tagespost, Watroba ovo pismo smatra “izrazom predanosti i brige za pravu interpretaciju Petrova nauka“. Biskup Watroba je također naglasio kako i on osobno “jedva čeka vidjeti odgovor, odnosno pojašnjenje budući da se i sam susreo s dosta sličnih pitanja- baš kao i drugi biskupi i župnici“.

Biskup Watroba je za poljsku novinsku agenciju (KAI) još i dodao:

Šteta što ne postoji jedinstveno tumačenje i nema jasne poruke u dokumentu [Amoris Laetitia] te se su potrebna dodatna tumačenja Apostolskog dokumenta. Ja osobno – možda iz navike, ali i iz uvjerenja – volim one dokumente, poput onih koje je znao pisati Ivan Pavao II., gdje dodatni komentari ili tumačenja koja se odnose na Petrovo učenje nisu bili potrebni.

∗∗∗∗

schneiderBiskup Atanazije Schneider iz Kazahstana također je podržao četvoricu kardinala u podužem otvorenomu pismu, objavljenomu u Rorate Caeli, rekavši kako su kardinali “samo naveli stvarne činjenice iz života Crkve“.

Biskup Schneider je rekao da se uvelike začudio zbog “neobičajeno silovite i netrpeljive reakcije nekih biskupa i kardinala protiv mirne i obzirne molbe četvorice kardinala”, dodajući da je takva reakcija u suprotnosti s Papinim pozivom na “dijalog i prihvaćanje legitimnoga pluralizma mišljenja.” Te objašnjava:

Objavljivanje molbe za jasnoćom po pitanju koje dotiče istinu i svetost istodobno triju sakramenata: ženidbe, ispovijedi i euharistije, četvorica su kardinala samo izvršila svoju osnovnu biskupsku i kardinalsku dužnost djelatnog doprinosa svetom čuvanju i vjernom tumačenju objave prenesene po apostolima. Naročito je Drugi vatikanski koncil podsjetio sve članove biskupskog zbora na njihovu obvezu zakonitih nasljednika apostolâ “da, po Kristovoj ustanovi i naredbi, gaje brigu prema cijeloj Crkvi, brigu koja se, doduše, ne vrši činom jurisdikcije, ali veoma pridonosi razvitku opće Crkve. Naime svi biskupi moraju promicati i štititi jedinstvo vjere i disciplinu zajedničku svoj Crkvi” (Lumen gentium, 23; usp. i Christus Dominus, 5-6).

Biskup je pismo završio riječima:

Neka svi koji u naše vrijeme i dalje ozbiljno shvaćaju svoje krsne zavjete i svoja svećenička i biskupska obećanja prime snagu i milost Božju da mognu za svetim Hilarijem ponoviti: “Spreman sam i zauvijek ostati u progonstvu, samo neka se opet počne propovijedati istina!” (De Syn., 78) Tu snagu i milost želimo od sveg srca našim četirima kardinalima, kao i onima koji ih kritiziraju.

Cijeli prijevod pisma biskupa Schneidera možete pročitati na blogu Tome blizanca ovdje