Naslovnica Crkva Podzemni kineski katolički biskup opet uhapšen i poslan na ‘godišnji odmor’

Podzemni kineski katolički biskup opet uhapšen i poslan na ‘godišnji odmor’

U sada već redovnom postupku, kineske vlasti otele su katoličkog biskupa Petera Shao Zhumina iz Wenzhoua u istočnoj Kini, koji je ujedno i član podzemne Crkve, te ga odvele “na odmor”.

Vlasti su samo izjavile da je Shao odveden na “turističko putovanja“.

58-godišnji Shao imenovan je biskupom koadjutorom biskupije Yongjia (Wenzhou) 2011., s papinskim mandatom. Potom je postao biskupom 2016. nakon smrti aktualnog biskupa Vincenta Zhua Wei-Fanga.

Od tada su vlasti više puta odvodile Shaoa zbog njegovog protivljenja državnoodobrenoj Crkvi— Kineskoj katoličkoj domoljubnoj udruzi (CCPA) — koja ga ne priznaje.

Prva otmica dogodila se 2016. godine, što je značilo da biskup Shao nije mogao prisustvovati sprovodu svog prethodnika. Godine 2017. Shaoa su još jednom otele vlasti Komunističke partije Kine (KPK), a pušten je tek nakon sedam mjeseci, odnosno nakon kampanje molitve i posta među kineskim katolicima, te intervencije njemačkog veleposlanika u Kini.

S njegovim posljednjim uhićenjem, to je već najmanje šesti put da je podzemni biskup otet i poslan na takav “odmor”. Partija ga je navodno podvrgavala terapijama “pranja mozga”, u pokušaju da ga prisili da prihvati Crkvu koju je odobrila država.

Vrijeme njegovih uhićenja nije slučajno. Oni se uvijek događaju uoči važnih razdoblja u životu katoličkih zajednica: Božića, Uskrsa, Velike Gospe i sada studenog, mjeseca molitve za mrtve.

Tijekom studenog, katolici u regiji tradicionalno posjećuju grob biskupa Jamesa Lina Xilija, prvog lokalnog biskupa i člana podzemne Crkve, koji je također bio podvrgnut uhićenjima i nadzoru od strane komunističke partije, sve do svoje smrti 2009. godine. Kako bi spriječili te javne pobožnosti, vlasti bi prethodno blokirale groblje željeznim barijerama, kako bi spriječile okupljanje vjernika.

Također je objavljeno da su pripadnici laika kažnjavani zbog podrške biskupu Shaou. Dana 16. ožujka, 56-godišnji muškarac, Huang Ruixun, ponudio je biskupu na korištenje svoju privatnu kapelu u vlastitoj rezidenciji, nakon čega je Huang dobio kaznu od “200 tisuća juana” ili oko 31.200 dolara.

Progon katolika u Kini očito se nastavlja i nakon tajnog dogovora Vatikana s komunističkom Kinom.

Sporazumom se navodno priznaje Crkva koju je odobrila država i dopušta komunističkoj partiji da imenuje biskupe. Papa zadržava pravo veta, iako je u praksi Partija ta koja ima kontrolu. Također navodno dopušta smjenu legitimnih biskupa sa biskupima koje je odobrila Partija.

Međutim, stvarni uvjeti sporazuma ostaju strogo čuvana tajna, što je izazvalo pomutnju među vjernim svećenstvom, kao što je primijetio bivši hongkonški biskup kardinal Joseph Zen u pismu papi Franji 2018.

Kardinal Zen je više puta upozoravao na opasnosti koje nosi sporazum Vatikana s komunističkom Kinom. Kardinal je Papine postupke prilikom potpisivanja sporazuma opisao kao „poticanje raskola. Vi legitimirate raskolničku crkvu u Kini”, napisao je tada kardinal Zen.

Ranije ove godine, kineska vlast također je uhitila cijeli niz klerika. Biskup Joseph Zhang Weizhuom iz biskupije Xinxiang, zajedno s deset svećenika i deset bogoslova, uhićenih su u svibnju, a vlč. Joseph Liu iz biskupije Mindong uhićen je u srpnju.

Jedan kineski katolički svećenik, koji nije dio Crkve koju je odobrila Partija, izvijestio je da “Ne vidimo nikakav pozitivan rezultat Vatikanskog sporazuma. Svaki dan molimo za Papu, ali vjerujemo da je dobio lažne informacije o Kini. Nećemo se učlaniti u Domoljubnu udrugu.”

Izvor