Naslovnica Crkva Spali smo na to da se čak i pokušaj da se razjasni...

Spali smo na to da se čak i pokušaj da se razjasni crkveno učenja doživljava kao prijetnja

Brendan Gleeson as "Father James" in CALVARY. Courtesy Fox Searchlight Pictures. Copyright © 2014 Twentieth Century Fox.

Postoji niz faktora u životu Crkve koji su nas izravno doveli do zbrke u kojoj smo se danas našli. No, sigurno je jedan od njih neuspjeh biskupa tijekom posljednje dvije ili tri generacije da naprave nekakvu značajnu razliku između Kristovog moralnog učenja i vrijednosti sekularne kulture.

Zaprepašćujuće je da u velikom broju biskupija i župa katolici mogu upasti u kontracepciju, blud, homoseksualnost i neregularne brakove, a da ih se nikada ne suoči s ovim iskušenjima kao borbom između Krista i svijeta za posjed njihovih duša. Budući da, kao prvo ne uzimamo grijehe ozbiljno, čini se izuzetno sitničavo uskratiti nekome pričest.

Spali smo na to da se čak i pokušaj da se razjasni crkveno učenja doživljava kao prijetnja.

U Svetom pismu, Kristovo milosrđe gotovo uvijek prate iskreni naputci, koje je Gospodin više puta izrazio na razne načine:

• Zaista, zaista, kažem vam: tko god čini grijeh, rob je grijeha. (Iv 8,34);
• Da nisam došao i da im nisam govorio, ne bi imali grijeha; no sada nemaju izgovora za svoj grijeh. (Iv 15,22);
• Ni ja te ne osuđujem; Idi i odsada više nemoj griješiti (Iv 8,11);
• Ako te desno oko sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe (Mt 5,29);
• Onomu, naprotiv, tko bi sablaznio jednoga od ovih najmanjih što vjeruju, daleko bi bolje bilo da s mlinskim kamenom o vratu bude bačen u more. (Mk 9,42);
• Ta iznutra, iz srca čovječjega, izlaze zle namisli, bludništva, krađe, ubojstva, preljubi, lakomstva, opakosti, prijevara, razuzdanost, zlo oko, psovka, uznositost, bezumlje. (Mk 7, 21-22);
• Kažem vam, tako će na nebu biti veća radost zbog jednog obraćena grešnika negoli zbog devedeset i devet pravednika kojima ne treba obraćenja. (Lk 15, 7);
• Da ste slijepi, ne biste imali grijeha. No vi govorite: ‘Vidimo’ pa grijeh vaš ostaje. (Iv 9,41).

Nalazimo tu istu osudu grijeha, osobito grijeha bludnosti, u pismima sv. Pavla. Veliki apostol konstantno ponavlja da se one koji su krivi za sodomiju, blud, preljub, nečistoću i bezobzirnosti ili ispravi ili izbjegava. Takve stvari, kaže Pavao, “neka se i ne spominju među vama, kako dolikuje svetima!” (Ef 5, 3; usp. između ostalog Gal 5,19; Kol 3, 5; 1 Kor 5,11). “Ne varajte se!“, piše Pavao Korinćanima: “Ni bludnici, ni idolopoklonici, ni preljubnici, ni mekoputnici, ni muškoložnici, ni kradljivci, ni lakomci, ni pijanice, ni psovači, ni razbojnici neće baštiniti kraljevstva Božjega.” ( 1 Kor 6, 9-10).

Ništa od toga ne protivi se ljubavi, pokajanju ili oprostu. Ali itekako se protivi poticanju ili čak toleriranju duhovne sljepoće. Kako to da danas ne možemo razumjeti Riječ Božju?

Kako je kardinal Pell istaknuo, mi nikada ne bi savjetovali rasistu da sam odluči nalazi li se u stanju teškog grijeha.

Svaki katolik se treba preispitati- zašto nas tako velik broj, od vrha do dna, osuđuje samo ono što i svijet osuđuje, a prihvaća ono što i svijet prihvaća. A ako to pitanje proganja našu savjest, smijemo li ga slobodno odbaciti kao prijetnju?

Izvor