Naslovnica Crkva Terra Australis – Stjepandan

Terra Australis – Stjepandan

Prvi dan nakon Božića, na blagdan svetog Stjepana supruga i ja, po lijepom i toplom ljetnom vremenu uputili smo se u potragu za misom u lokalnoj župi, odnosno kako bi naši iseljenici rekli, na australsku misu. Lijepo šetamo kroz naselje širokih ulica i redove samostojećih kuća sličnog izgleda, da bi na koncu naišli na zaključana vrata crkve. Ups, štoje sad ovo?

Brzo smo nazvali župni ured da doznamo što se zbiva kad ono-poruka da su svi na godišnjem! Ajde dobro, jest ljeto i možda neki ljudi i idu na more ali molim vas lijepo, ne možete samo obaviti mise na božićni dan i otići ća. Blagdani su ipak množina, dakle traju više od jednog dana. Kasnije sam saznao da ta crkva, koja inače i jest unutar kompleksa jedne osnovne škole, ‘radi’ samo kada djeca idu u školu. Ipak ćemo natrag u ‘našu’ hrvatsku župu gdje će bosanski svećenici danas uredno služiti tri mise a sva tri će biti pune do posljednjeg mjesta.

Inače, ovdje u vijestima papa Franjo dobiva dosta medijskog prostora i to u zemlji gdje se jedva jedna četvrtina stanovništva izjašnjava kao katolici. Većina su protestanti, ovakvi ili onakvi, ali sve veći broj, više od 10 posto se u potpisu stanovništva izjasnilo kao ‘no religion’, što god to značilo. Kao i drugdje u svijetu (Hrvatska čini mi se nije nikakva iznimka) i u Australiji se o papi piše u superlativima a na lokalnim biskupima se oštre noževi. Većim djelom godine vijesti o zbivanjima u Katoličkoj Crkvi su popraćene pričama o skandalima vezanim uz svećenička zlostavljanja djece, za koje je sama Vlada, odnosno državno odvjetništvo pokrenulo posebnu komisiju za istraživanje zločina.

George Pell and Hart

Baš danas sam čitao članak u kojem ugledni kolumnist traži, zamislite, ostavku kardinala George Pella iz Sydneya i kolege mu biskupa Dennisa Harta iz Melbournea. Ovo su stvarno nezgodna vremena za Crkvu i hvala Bogu da u Hrvatskoj nismo imali ovakvih skandala, barem ne na onoj razini na kojoj se to događalo u nekim zapadnim zemljama.

Ali napadi na Pella ustvari nemaju veze s ovim skandalima. Oni su samo izgovor. Pella se smatra krivim zbog njegovog konzervativnog načina vođenja Crkve što se ipak smatra nazadnim i van današnjeg vremena. Ali fraza s kojom ga se najviše napada u zadnje vrijeme jest ta da je pre-‘klerikalan’. Teško je definirati što to zapravo znači ali novinari su se uhvatili tog izraza jer je sam papa osudio klerikalizam u Crkvi pa se sada i taj termin koristi za blaćenje pojedinih svećenika.

Kardinal Pell je svojedobno u nekim krugovima bio čak kandidat za nasljednika pape Benedikta XVI. a sada je član vijeća od osam kardinala koje je papa Franjo sastavio da uvede reforme u organizacijsku strukture Crkve, ali o ovom velikom sinu Australskog kontinenta više u nekom budućem postu.

 

(Photo: Matt Golding)