Naslovnica Crkva Crkva ne može podržati prihvaćanje objektivno nemoralnih odnosa

Crkva ne može podržati prihvaćanje objektivno nemoralnih odnosa

Biskup Thomas Tobin (biskupija Božje Providnosti, SAD) jedan je od rijetkih pastira koji se promptno, ali i vrlo jasno obratio svojim vjernicima povodom komentara pape Franje o životnom partnerstvu, izrečenom u dokumentarnom filmu Francesco (21 listopada 2020):

′′Treba pojasniti očiglednu potporu priznavanja civilnih zajednica za istospolne parove. Papina izjava jasno proturječi dugogodišnjem učenju Crkve o istospolnom partnerstvu. Crkva ne može podržati prihvaćanje objektivno nemoralnih odnosa. Pojedinci s istospolnom privlačnošću su ljubljena Božja djeca i moraju imati svoja osobna ljudska prava i građanska prava priznata i zaštićena zakonom. Međutim, legalizacija njihovih civilnih zajednica, pod kojom pokušavaju simulirati sveti brak, nije prihvatljiva.”

Zašto je ova posljednja rečenica posebno važno?

Dakle, budimo vrlo jasni: Jedno od prvih načela katoličkog socijalnog učenja jest da nemoralna djela ne smiju dobiti zakonsko uporište. Zato Crkva uči da pobačaj (KKC 2273) i pornografija (KKC, 2354) trebaju biti zakonom zabranjeni. Mi kao katolici vjerujemo da civilne vlasti ne smiju odobravati takve poroke, čak ni implicitno.

Ovo je možda najvažniji trenutak u papinskoj povijesti otkako je Pavao VI. objavio Humanae Vitae. Zapravo su Franjini komentari svojevrsna inverzija Humanae Vitae.

Kad je presudio da je umjetna kontracepcija uvijek i svugdje nemoralna, Pavao VI. je djelovao usred žive rasprave koja do tad u Crkvi nije bila razriješena. I ne samo da se protivio popularnom mišljenju: proturječio je mnogim vlastitim vodećim teolozima, uključujući mnoge „konzervativce“. Što se tiče pape Franje, nitko nije očekivao da će on odvagnuti po tom pitanju. Ovo je bila spontana izjava i to vezana uz pitanje koje su crkvene vlasti već davno riješile. Samo su nekolicina “mainstream” teologa i biskupa ikada dali znak podrške civilnim zajednicama.

Pavao VI je branio Učiteljstvo protiv golemih legija seksualnih revolucionara izvan vatikanskih zidina i nemalog broja petokolonaša unutar njih. Franjo je ipak podigao bijelu zastavu pred napadima seksualne revolucije bez ispaljenog metaka.

Kardinal Raymond Burke u svom komentaru na ovo pitanje zaključuje kako ovo predstavlja:

Izvor najdublje tuge i neodložne pastoralne zabrinutosti što privatna mišljenja koja su novinari iznijeli s toliko naglaska i koje pripisuju papi Franji ne odgovaraju trajnom učenju Crkve, kako je to izraženo u Svetom Pismu i Svetoj Tradiciji, a Učiteljstvo ga čuva, štiti i tumači. Jednako tužna i zabrinjavajuća su previranja, zbunjenost i pogreške koje ona uzrokuju među katoličkim vjernicima, kao i sablazan koje ona zapravo uzrokuju dajući potpuno lažni dojam da je Katolička Crkva promijenila smjer, odnosno da je promijenila svoje vječno učenje u vezi s takvim temeljnim i kritičnim pitanjima.