Naslovnica Crkva ‘Periferije’ sve udaljenije od službenog Rima

‘Periferije’ sve udaljenije od službenog Rima

Kardinal Kasper je, u članku za njemački odjel Vatikanskog radija rekao da je “velika većina Božjeg naroda već zahvalno primila [Amoris Laetitia] i sada se može osjećati potvrđeno”, te je optužio kritičare za “jednostrani moralni objektivizam” jer ne shvaćaju “važnost osobne savjesti u moralnom činu”.

Izvor

Ali na takozvanoj periferiji, tako često spominjanoj u ovom pontifikatu, crkveni dužnosnici se baš i ne slažu s objavljenim dokumentima u Rimu i mišljenjem prelata sa staroga kontinenta poput kardinala Kaspera.

Nedavno je prva biskupska konferencija u Africi, ona u Ghani, službeno progovorila o papinskoj pobudnici Amoris Laetitia, ali nisu ni spomenuli ovu ‘polemiku’ o kojoj bruji kardinal Kasper i općenito Crkva na Zapadu, kao da se takvi noviteti njih uopće ne tiču.

Nadbiskup u Zambiji je bio malo konkretniji, jednostavno izjavivši da “Razvedeni i ponovno vjenčani ne smiju primati sakramente pokore i euharistije“.

Na pitanje o katolicima koji traže razvod na građanskim sudovima nakon blagoslova njihova braka u Katoličkoj Crkvi, nadbiskup je govorio o svom nezadovoljstvu zbog ovog trenda.

“Danas u Zambiji imamo veliki broj razvoda; Lusaka je prošle godine zabilježio više od 8.000 brakova koji su dobili razvod od strane lokalnoga suda, pa čak i od visokog suda. To je zato što zakoni Zambije dopuštaju razvod pod određenim uvjetima i okolnostima. Što se tiče nas, katolika, krivnja je gotovo isključivo na nama, jer kad mladi žele primiti sakrament ženidbe, znaju da moraju ići u Crkvu kako bi svećenici mogli učiniti ono što je potrebno i konačno blagosloviti brak u Crkvi. Kad se pojave problemi u braku, ne vraćaju se svećenicima da traže smjernice i savjetovanje, nego odlaze na sud jer znaju da Crkva ne dopušta razvod braka. Međutim, čim im sud dodijeli razvod, ponovno se vjenčaju i vrate u Crkvu i žele biti ponovno primljeni u sakramente pokore i euharistije! Razvedeni i ponovno vjenčani ne smiju primati sakramente pokore i euharistije. Crkva ne priznaje razvode koje su građanski sudovi odobrili na bilo kojoj razini jer pravovaljano sklopljen brak u Katoličke Crkvi ne može biti razvrgnut. Drugim riječima, on je nerazrješiv“, istaknuo je nadbiskup Mpundu.

Izvor